Fotoblog: Alice Cooper a jeho horrorová show

čtvrtek 10. červenec 2014 14:07

Letošní Metalfest přivezl hvězdu se statusem legendy - Alice Coopera. Zajímalo mě to hlavě ze zvědavosti, co ta vykopávka ukáže. Mno... co předvedl způsobilo, že mi padla čelist a ještě týden poté jsem se snažil si ji nasadit.

Kacířsky přiznám, že Alice Coopera jsem nikdy neposlouchal. Bral jsem to jako moc "čajíček". Ale musím říct, že na koncertě to vyznělo skvěle. (Takže vím, že si ho ještě poslechnu důkladněji). Z pohledu diváka byla ale neméně zásadní show. Byla opravu vymakaná. A nešlo jen o nějaké laciné efekty, spíš to bylo trochu jako přehrání příběhu jednotlivých písniček. Každopádně to nenechalo člověka na chvíli vydechnout - pořád se něco dělo, měnily se kulisy, kostýmy i propriety. Pastva nejen pro uši, ale i zrak.

Docela jsem byl zvědav, jesli na pódiu projeví nějaké hvězdné manýry. Tak ani trochu. Naopak mi přišel kontaktnější, než mnoho mladších a méně významných kapel. Jasně, celá show jela jak skvěle namazný stroj, ale ten stroj rozhodně nebyl bezemočně chladný. Alice chodil až k lidem, navazoval oční kontakt a vůbec dával dost najevo, že hraje pro diváky. Pro nás. Pro mě. Takový pocit měla asi většina lidí v kotli. Navíc staršímu panu principálovi jistil záda mladý ansámbl. Hudebníci nezaostávali, zapojovali se do hraní a hlavně - doplňovali zkušenosti mladickou a živelnou energií. Celek byl, jedním slovem, dokonalý. 

Využil jsem toho, že na Meetalfestu je povoleno focení bez omezení a snažil jsem se zachytit vše zásadní. Ale ono se toho dělo tolik... Takže se omlouvám, fotek teď bude trochu víc. A to jsem to velmi krutě prořezával. Dám sem fotky chronologicky, někde doplním jen malý komentář. Občas mi přišlo zajímavé spojit 2 fotky do sebe, takže si nezapomeňte pohrát s myšítkem, budete mít animaci-light.

(Až budete číst tento článek, už tu nebudu. V této době už jsem pravděpodobně na dalším, pro mě zásadním, festivalu - Masters of Rock. Takže se omlouvám, reakce na diskuzi se ode mě dočkáte až tak příští úterý. Ale nenechte se odradit, budu rád, když mi do diskuze něco napíšete.)

 

AC-2495.jpg

AC-2500.jpg

AC-2513.jpg
Ten "horní" obrázek jsem si pracovně nazval "mládí vpřed." Je k názvu takový symbolický, ale nenechte se mýlit - prim hrála jednosnačně zkušenost.

AC-2521.jpg
Tahle dáma, kromě toho, že je krásná, je virtuózní kytaristka. Dokazovala to stále, ale vyniklo to, když později hrála píseň Jimmyho Hendrixe. 

AC-2533.jpg
Jednu 100-Alicovku mám doma. :-) Mrzí mě, že tato fotka je neostrá, ale tento záběr vyhodit nemůžu.

AC-2547.jpg
"Piju jen jeden hrníček kafe denně, pane doktore."

AC-2548.jpg

AC-2575.jpg
Tohle si prostě musíte vyzkoušet myšítkem. Jeden z rockových symbolů v akci.

AC-2579.jpg

AC-2584.jpg
"Tak co, pane doktore Frenkie, jak se vede?"

AC-2587.jpg

AC-2608.jpg
Á, synáček je tu.

AC-2614.jpg
 Tak nevím - je to hodná sestřička?

AC-2619.jpg

AC-2622.jpg
Není

AC-2623.jpg
Pokrok nezastavíš - za našich mladých časů se říkalo, že rosteme pro šibenici

AC-2628.jpg
Hlavně neztrácejte hlavu

AC-2634.jpg
Kuk - překvapení

AC-2636.jpg
Předchozí, lehce morbidní, scéna otevřela předělávky písní již zesnulých hudebníků

AC-2642.jpg

AC-2647.jpg

AC-2652.jpg

AC-2656.jpg
Jeden z momentů, kdy bylo možno na Alice skoro sáhnout (skutečně pod 2 m ode mě, byl problém ho dlouhým sklem vzít, musel jsem počkat až poodejde vedle). Společně jsme zapěli "Poison"

AC-2667.jpg
Poison zakončil hlavní část koncertu pyrotechnikou

AC-2669.jpg
Tento dvojobrázek jsem lehce upravil špinavým trikem. Víte jakým? (Nápověda: kdysi jsem to rozebíral v jednom článku :-) )

AC-2674.jpg
Přídavek zahodil horrorového ducha a naopak byůl naplněn až popovými efekty - tisíce bublin, konfety, třpytky, míče naplněny třpytkami...

AC-2683.jpg

AC-2685.jpg

AC-2691.jpg

AC-2699.jpg
Rozloučit a spát... Jak to rychle uteklo...

Tak na rozloučení jedna písnička. Obra zani zvuk není dokonalý, ale je nejlepší, co jsem našel - přímo z Metalfestu 2014 v Plzni, abyste mohli ochutnat atmosféru, jaká tam panovala.

 

Petr Zip Hájek