Tak jsem si koupil appku...

pondělí 7. duben 2014 14:07

Krátký  impulzivní článek na staré téma.

Co k ní vlastně vedlo? Několik drobných událostí tohoto (pro vás vlastně už minulého) týdne.

Jako první jsem četl (naštěstí jen četl) nějakou z diskuzí ohledně autorského práva. Tam mě nadzvedly názory copyrightového tábora, že stahování hudby je krádež a podobné evergreeny. Samozřejmě, že zastánci tohoto názoru na věcné argumenty nereagovali. V těchto diskuzích mě nejvíc štve překrucování či lži o 3 základních věcech:
1/ Že stahování hudby a videa je naprosto legální a zcela v souladu se zákonem.
2/ I kdyby nebylo, tak to v žádném případě nemůže být krádež. (Protože při krádeži je jedna věc, tedy nový majitel ji získá, starý ztratí. Při kopírování se z jedné "věci" stanou dvě, tedy je to zcela zjevně jiný čin.)
3/ Pomíjí tzv. "výpalné" (od slov vypalovati CD), které platí každý, kdo si koupí médium, flash paměť, pevný disk, paměťovou kartu,.... atd atd. Toto "výpalné" jde právě na úhradu za volné užití. (Jiným bodem je, že tyto poplatky jsou autorským svazům, které je rozdělují v podstatě dle své libovůle. tedy svých vnitřních klíčů.)
Vrcholem bylo, když někdo prohlásil, že je sice možné, že je stahování legální, ale to nic neznamená, neb je zákon defektní.

Druhá věc byla, že mi během týdne přišla domů zásilka hudebních CD (a filmů na DVD). Jednou za čas udělám větší nákup. Všechnu tu hudbu jsem měl předtím staženou. A právě proto jsem si ji koupil - prostě jsem chtěl podpořit autory, co udělali hudbu, co si rád pouštím. Kdybych si to nemohl vyzkoušet, něco koupil a nelíbilo se mi to, byl bych naštvaný, že jsem vyhodil peníze za něco, co mi nevyhovuje a nemůžu ani vrátit. A nejen to - nebýt stahování, tak některé méně známé skupiny (v mém, menšinovém, žánru) bych neznal, tudíž bych si od nich ani nic nekoupil, nešel bych na jejich koncert, nepropagoval je dál. Fuj, to jsem ale zloděj, že jsem si dovolil něco takového.

Poslední bod je, že jsem si koupil na androidu aplikaci. Není to nic zásadního, rozhodně není první. Nemusel jsem, fungovala i zadarmo, k mé spokojenosti. Udělal jsem to dobrovolně, rozhodl jsem se podpořit výrobce. Vyplodit tento článek mě donutil kontrast mezi tím, jak se obecně lidi chovají (vím, že nejsem nějaká výjimka) a mezi tím, jak některé jakoby moralistické lobbystické skupiny sahají k citovému vydírání, lžím a zastrašování, přitom se prohlašují se za ty nejčistší. Řečeno slovy populárního politika, křišťálově průzračné. A ostatní obviňují z lecčeho.

Proč tohle nejde u většinu "multimediálních" firem? Že firmy trvají na starém modelu je jasné - nese jim spousty peněz prakticky bez námahy. Ale proč i zákonodárci jedou v tomto modelu a nesnaží se reflektovat dobu? Že lidi jsou schopni a ochotni za autorský obsah platit je jasné - ukazují to, kromě příkladů zmíněných výše, i různé dotace, crowdfunding a ohromný úspěch služeb typu Steam, gog.com a řady dalších. A nebo třeba i dary věnované charitám, byť to je trošku jiná oblast.

Lidé rádi podpoří to, o čem si myslí, že je dobré. Ale musí to jít z jejich vlastního rozhodnutí a musí mít pocit, že je to fér. Ne, že je někdo donutil zaplatit za něco, co vlastně vůbec nechtěli.

 

.... Tak jsem se vypovídal a příště zas nějaké fotky. :-)

Petr Zip Hájek