Fotoblog: CIAF2013 - trocha akrobacie

středa 6. listopad 2013 14:07

Počátkem září byl na letišti v Hradci Králové letecký den - CIAF 2013. Zde je první z řady reportů. Začneme sólovou civilní akrobacií.

Zde představím z CIAFu v podstatě to, co se jinam nevešlo. Bohužel zrovna tato kategodie se docela špatně fotí, statické snímky zdaleka nezachytí akrobacii - děj v pohybu. Ale pro přiblížení snad postačí. Proto taky zde najdete jen pár fotek, jako ochutnávku a lákadlo na příště.

Jako prvního ukážu českého pilota Martina Šonku. Je pilotem světové série Red Bull Air Race, člen reprezentace České republiky v letecké akrobacii kategorie unlimited a vojenský pilot letounu JAS-39 Gripen. Já se v této oblati nevyznám, ale podle reakcí publika je to opravdu kapacita a česká špička.

 

07-Sonka_akrobacie_3858.jpg

07-Sonka_akrobacie_3860.jpg

07-Sonka_akrobacie_3863.jpg

Další, co ukážu, není sólová akrobacie, ale mám od nich jen pár snímků a jinam se nehodili. Je to slovenská skupina Očovskí Bačovia. Ti létají na větroních. Pro mě  to něco nepochopitelného. Piloti motorových letadel dokáží přidat plyn dle potřeby, aby se udrželi ve formaci. Ale není mi jasné, jak se koriguje let bezmotorových kluzáků, kdy záleží nakaždém poryvu větru, zachycení stoupavého nebo klesajícího proudu vzduchu. Každopádně jejich formace byly přesné a precizně držené. Opravdu něco obdivuhodného.

 

11-Ocovski_Bacovia_3932.jpg

11-Ocovski_Bacovia_3933.jpg

11-Ocovski_Bacovia_3934.jpg

Poslední dnešní bod je maďarský legendární pilot Peter Besenyei. Je to světový šampion v letecké akrobacii a mimojiné také otec či zakladetel prestižní soutěže Red Bull Air Race. V letadle je také velký šoumen. Jeho letadlo chvílemi vypadá, jako by si s ním jen tak chaoticky pohazovaly nějaké neznámé síly, pak zas pod přesnou kontrolou provádí výkruty a akrobatické prvky. Věc, která mi přišla nejvíce dechberoucí, byly jeho extrémně nízdé průlety s letadlem "nastojato" a nakřivo (ledadlo bylo jako písmeno X a v této podivné poloze po křídle vodorovně letělo). Opravdu jsem čekal, kdy "zakopne" o nějaký vyčnívající krtinec a máme tu tragédii. Asi nemusím zůrazňovat, že vše bravurně zvládal a užíval si následné ovace.

 

16-Peter_Besenyei_akrobacie_4056.jpg

16-Peter_Besenyei_akrobacie_4065.jpg

16-Peter_Besenyei_akrobacie_4072.jpg

16-Peter_Besenyei_akrobacie_4082.jpg

Tak to byla jen taková malinká ochutnávka. Pak nakoukneme na vojenskou techniku a akrovatickým skupinám věnuji každé po jednom fotoblogu.

Petr Zip Hájek