Fotoblog: Aby bílá bílou byla

čtvrtek 10. říjen 2013 14:07

Nápad na tento fotoblog vzešel z debaty s panem Buzickým pod článkem pana Krejčího. Je to letmý exkurs do čarování s bílou v digitální fotografii.

Ten, kdo se trošičku o teorii v digitální fotografii zajímá tohle dávno zná, ale pokud někdo "jen fotí" a distancuje se od čehokoliv technického, snad objeví něco zajímavého. Doufám, že se mi povede podat věc stravitelně a přitom bez zásadních chyb.

Nejprve špetka nudné teorie. Nebojte, jen letem světem. Základní problém je ten, že zatímco fotoaparát "tupě" zaznamená skutečnost, v lidském vědomí hraje velkou roli mozek. Takže objektivně se barva věcí mění v závislosti na světle a tudíž je jiná v ráno, v poledne, večer, když je zataženo nebo jasná obloha, ve světle žárovky nebo zářivky. Tohle do jisté míry vidíme i okem, ale mozek se to snaží co nejvíce zkorigovat. Bere známé předměty a podle nich to rovná (mimochodem - na podobném porovnání se známými předměty mozek odhaduje třeba vzdálenost, velikost vzdálených předmětů atd).  Takže když jste třeba v bíle vymalované místnosti, mozek se vám snaží co nejvíc podstrčit bílou, i když skutečná barva je jiná.

V barevné fotografii je to samozřejmě problém. Naprosto přesné zobrazení způsobuje, že výsledek vypadá nevěrohodně a divně. I ve filmové éře na to byly metody: od volby filmů pro různé příležitosti, přes různé filtry při focení až po čarování při vyvolávání. V digitální éře je to jednodušší - při snímání i ze zdrojových dat (zvláště, pokud se fotí do RAW, kde získáme skutečně surová data ze snímače) se dá poměrně snadno měnit vyvážení bílé.

Konečně se dostáváme k praxi: jako základ jsou předdefinované nejběžnější stavy: denní světlo, zataženo, šero, zžárovka, zářivka a blesk. K tomu je automatické vyvážení, kdy foťák sám odhadne, co má použít (to je snad všude jako defaultní nastavení). Tohle má každý digitál, i ten nejlevnější, i každý mobil. Pak zbývá možnost ručního nastavení (vyfotíte např. bílou nebo neutrálně šedou plochu a foťák podle tohoto snímku barvy nastaví). A nakonec je možno (nejjednoduššeji z RAW formátu, z jpegu je to horší) nastavit bílou v počítači.

Je dobré to vědět, protože ve složitějších podmínkách může foťák barvy určit chybně a je dobré mu pomoct. V některých situacích, nejčastěji při západu a východu Slunce, naopak foťák detekuje barevný závoj (který tam ale chceme a kvůli kterému někteří fotografové vstávají ve 4 ráno) a ten zredukuje, takže snímek pak vyzní mdle a nudně. Někdy se dá využít úmyslně "chybné" nastavení ke kreativním účelům (v podstatě obdoba různých filtrů). 

Aby to nebylo jen žvanění, připravil jsem ukázku. Původně jsem přemýšlel o nějaké fotografii z koncertu, kde je řada barevných světel, takže lze poměrně hodně měnit vyznění. Ale pak jsem si řekl, že mnohem názornější bude co nejjednodušší scéna. Zvolil jsem snímek Jordánských královských sokolů, oficiální akrobatické reprezentační letky Jordánského království. Foceno do RAW, jinak není na snímku absolutně žádná jiná úprava, vůbec nic. Samozřejmě, kromě zmenšení na blog.

Nejprve tedy originální snímek, kde si vyvážení bílé určil sám fotoaparát.

original.jpg

Teď si projděme předdefinované režimy:

denni_svetlo.jpg
Denní světlo (povšimněte, že díky dobrým a relativně standardním podmínkám, je velmi podobné automatické volbě - v dobrých podmínkách neselhává ani ten nejlevnější přístroj)

sero.jpg
Šero

zarivka.jpg
Zářivka

zarovka.jpg
Žárovka

blesk.jpg
Blesk

Další možnost nastavení (už v programu) je nastavení přes "kapátko" - prostě ukážeme na bod, který má být bílý nebo neutrálně šedý a program celý obrázek zkoriguje. Samozřejmě, velmi záleží na tom, který bod vybereme. Tato metoda je obdoba vyfocení neutrální plochy a zvolení uživatelské bílé. Pochopitelně lze tuto metodu využít i kreativně. 

vlastni_obloha.jpg
Tady jsem označil jako neutrální nějaký bod oblohy. Všimněte si, že obloha je po korekci šedá.

vlastni_spicka_vrtule.jpg
Tady jsem odvázal ještě víc - označil jsem špičku vrtule prvního letadla.

A poslední metoda je v přímém určení teploty v kelvinech (tam se vychází z teploty vyzařování černého tělesa) a pak lze určit odstín. V podstatě teplota určuje barvu na škále modrá-žlutá, odstín vyvažuje v ose zelená-červená. Zde jsem vybral extrémní možnosti.

40000K_odstin_0.jpg
Teplota 40.000K, odstín 0 (neutrální)

40000K_odstin_-150.jpg
Teplota 40.000K, odstín -150 (max. zelená)

40000K_odstin_150.jpg
Teplota 40.000K, odstín 150 (max. červená)

3000K_odstin_0.jpg
Teplota 3000K, odstín 0

3000K_odstin_-150.jpg
Teplota 3000K, odstín -150

3000K_odstin_150.jpg
Teplota 3000K, odstín 150

Napadá mě, že ony naposled uvedené extrémní varianty by bylo možno využít například k parafrázi světoznámého obrazu Marylin Monroe od Andyho Warhola.

Závěrem chci zdůraznit, že ač se dá vyvážení bílé využit kreativně (což by byl případ většiny zde uvedených variant), reálné využití je spíše pro korekci chyb automatiky. Také jsem se snažil vysvětlit, proč někdy vypadají snímky jinak, než vidíme na místě pouhým okem.  Dále, že práce s bílou není až objev digitálů (ač je to s nimi snažší), ale bylo možno toho docílit i na filmových přístrojích. A nakonec to nejdůležitější: není to doména profesionálů a drahých zrcadlovek, s tímto si může alespoň v nějaké míře pohrát každý. Nebojte se experimentovat.

Petr Zip Hájek