Fotoblog: Metalfest 2013 - závěrečný den

úterý 9. červenec 2013 14:07

Metalfest se propracoval do posledního dne a k největším hvězdám. V článku se dočtete, jak to vypadalo.

3. den metalfestu začal slibně - bez deště. V autě jsem se probudil sice trochu rozlámaný, ale představa vzduchu, který není plný vody, mě přesto povznášela. Zde se ukázalo jednak, jak šálivé mohou být naděje a druhak, že počasí prostě bývá škodolibé.

Jak bylo celé dopoledne sucho, jakmile se přiblížilo první vystoupení, heavymetalisté Enforcer, začalo krápat.

11-Enforcer_7967.jpg

A hned, co koncert začal, spustila se opět průtrž. To byla velká  smůla pro kapelu, nezasloužili si to. Hráli osmdesátkový živočišný a energický heavík.

11-Enforcer_7956.jpg

Jistě ne jen já sám jsem měl pocit mladých Iron Maiden. Moc příjemný koncert.

11-Enforcer_7962.jpg

 

Druzí Kreyson pokračovali v deštivém duchu.

12-Kreyson_7984.jpg

Ten se bohužel nějak promítl i na pódium. Láďovi Křížkovi to zpívá pořád skvěle, o tom žádná, ale celkově mi atmosféra přišla taková nejistá a bez šťávy. (Doufám jen, že na fotkách to tak nevyzní. Samozřejmě se snažím zachytit to nej... )

12-Kreyson_7996.jpg

Možná nějaké zdravotní problémy Ládi, všiml jsem si, že jednu nohu má zabalenou v ortéze. Ale ani mluvený projev mezi písničkami nebyl zrovna dvakrát jistý.

12-Kreyson_7982.jpg

Nemohu se vyhnout srovnání s Citronem - nebe a dudy, tentokráte zcela ve prospěch Citronu.

12-Kreyson_7988.jpg

Na druhou stranu Kreyson nabídl bonbónek - hned 3 písničky z chystaného alba.

12-Kreyson_7987.jpg

Neslyšel jsem je předtím ani potom, ale na první dojem zněly slušně. Takový klasický Kreyson.

12-Kreyson_8004.jpg

 

Další Mercenary byly něco mezi trashem a deathem. Nijak moc mě neoslovili (ne, že by byli špatní, ale tento žánr jde trochu mimo mě) a tak jsem pořídil pár fotek a zbaběle ustoupil počasí.

13-Mercenary_8006.jpg

13-Mercenary_8009.jpg

13-Mercenary_8012.jpg

Ač se to zdálo nemožné, déšť zesiloval, tak jsem v hospodském stanu strávil i následující Varg.

 

NFreedom Call jsem ale už chybět nemohl.

14-Freedom_Call_8051.jpg

Začali tradičně s deštěm, ale přesto pozitivní energie z pódia sálala na publikum.

14-Freedom_Call_8037.jpg

Čistý happy metal, jak je jejich zvykem. Podobné sluníčko na metalové scéně je snad už jen Kai Hansen. :-)

14-Freedom_Call_8045.jpg

Takže set šlapal i přes nepřízeň počasí. Déšť se ale samozřejmě nelíbil ani Chrisovi. Ten nám slíbil Slunce, zapřísahal se, že ho přivolá.

14-Freedom_Call_8049.jpg

To sice úplně nesplnil, Slunce nevysvitlo, ale faktem je, že během jejich setu přestalo pršet.

14-Freedom_Call_8036.jpg

Pro mě dobrý výsledek. Jsou to prostě šamani, ani špatné počasí jejich pozitivní energii nerozchodí.

14-Freedom_Call_8041.jpg

Bohužel se Chrisův slib vztahoval jen na počasí  a ne vybavení. Můj foťák, co dva a půl dne odolával (a že jsem se snažil udržet ho v suchu), v půlce koncertu prohlásil, že má dost a skončil.

14-Freedom_Call_8030.jpg

14-Freedom_Call_8063.jpg

14-Freedom_Call_8067.jpg

 

Počasí přivolané Freedom Call vydrželo (až na drobné výjimky, což po dosavadním průběhu festivalu nikdo neřešil) skoro do konce dne. Z toho benefitovali i Korpiklaani. Z jejich vystoupení tedy u mě nenajdete žádné foto. Koncert byl obdobný, jako je u nich zvykem. Ono asi není moc kam dál jít - bylo divoké, velmi bujaré a veselé. Prostě pořádný mejdan, v tom nejlepším slova smyslu.

Předposlední skupina celého Metalfestu byli australští Airbourne, opět se musíte obejít bez fotodoprovodu.  Když jsem četl program, vcelku mě překvapilo, že tato relativně mladá kapela má prestižnější čas, než mnohé zavedenější. Ale je fakt, že kluci to rozbalili. Trochu klon AC/DC, ale koho to zajímá? Hlavní je pořádný rokec. A ten byl. Všichni pobíhali, komunikovali s publikem, zpěvák si rozbíjel o hlavu plechovky piva (asi 4... snad to nezanechá následky). Pak vyšplhal na vrcholek konstrukce pódia, kde si střihnul kytarové sólo. Prostě divočina. Když jsem si je poslechl pak doma, až tak nezaujali, ale naživo se prostě musí vidět.

bylo tu velké finále - King Diamond.

15-King_Diamond_4858.jpg

Hned na začátku musím poslat vřelé díky fotografce Evě Makovské, která mi zapůjčila svůj rezervní foťák. Vyhrožovala, že baterka nevydrží, ale nakonec jsem s tím odfotil celý set, jen jsem dával hodně pozor, kdy to zmáčknout.

15-King_Diamond_4817.jpg

Zachránila hlavně mou psychiku, protože nemít možnost vyfotit tento jedinečný koncert by mě stálo pěkné trauma. :-) Snad fotky vypadají dobře i když jsem s foťákem nebyl až tak zžitý. Taky jsem zachoval více fotek, i ty, které by za normálních okolnotí letěly do koše. Kdoví, jestli bude ještě někdy možnost Kinga fotit.

15-King_Diamond_4870.jpg

Ale k vystoupení. Bylo to něco naprosto jiného, než předchozí. Tady se nejednalo o divokou až neurvalou energii, nebylo to o nespoutaném dovádění. Byla to propracovaná horrorová show. Začínalo se za plotem, který naštěstí po pár písních zmizel.

15-King_Diamond_4790.jpg

V pozadí pak bylo starověké sídlo ozdobené pentagramem (i s kozlem, aby nikdo nenabyl pocitu, že toto je ten hodný, pohanský pentagram) a obrácenými kříži.

15-King_Diamond_4816.jpg

Kromě hudebníků se tam motala i babička, hrobník, čarodějnice, viděli jsme porod, oběť i úmrtí.

15-King_Diamond_4784.jpg

15-King_Diamond_4807.jpg

15-King_Diamond_4812.jpg

15-King_Diamond_4885.jpg

15-King_Diamond_4875.jpg

Vše krásně a stylově zahrané. Co se týče skladeb, hrál se všech alb, takže mě potěšily i písničky z mých nejoblíbenějších desek The Eye a Conspiracy. Dále musím říct, že ač měl King velké a zdlouhavé zdravotní problémy, zde vypadal, že je naprosto ve formě. Fantastické formě, jak hlasové, tak pohybově.

15-King_Diamond_4861.jpg

15-King_Diamond_4834.jpg

15-King_Diamond_4775.jpg

15-King_Diamond_4843.jpg

15-King_Diamond_4831.jpg

15-King_Diamond_4826.jpg

15-King_Diamond_4878.jpg

Tento koncert byl poměrně unikátní - King nejel samostatné turné, pouze se zastavil na několika málo festivalech: tam, kde mohl být hlavní headliner a měl prostor a čas postavit a předvést plnou show. Takže koncertů bylo poměrně málo. Tak jsem měl strach, že bude zklamaný (ne)účastí a utrpí naše pověst skvělého festivalového publika a fanoušků. Opak byl pravdou - King dával najevo, že si cení všech, co tam ty dny v takovémto počasí vydrželi. A i v rozhovoru řediteli Pragokoncertu řekl, že byl nadšen a že obdivuje všechny fanoušky.

15-King_Diamond_4896.jpg

15-King_Diamond_4864.jpg

Rozhodně musím říct, že toto vytoupení splnilo a překročilo všechna očekávání a byla to důstojná tečka za celým Metalfestem.

Petr Zip Hájek