Ulice Václava Havla

středa 15. květen 2013 14:07

lidovky.cz

Reportér Rosum Fishtrawn se doslechl, že v Brně se bojuje za ulici Václava Havla. Zamyslel se nad tím a došel k tomu, že je to polovičaté řešení.

Není sporu a pochyb, že tento muž se velmi významně zapsal do novodobých dějin naší země. To musí uznat i jeho odpůrci. Jeho zastánci a obdivovatelé ale po právu usuzují, že se na jeho význam a památku pomalu zapomíná a každopádně není dostatečně opěvován a zdůrazňován. 

Pravda, máme Letiště Václava Havla, ale přiznejme si: kolik lidí létá letadlem? Zvláště dnes, v době krize, kdy firmy i jednotlivci šetří. Na dovolenou jedou radši autobusem nebo se pohybují pouze po naší vlasti, firmy zas využívají často tele- a videokonferencí, než aby se jejich zástupci plahočili po světě letadly. Hrozí tedy pozapomínání této velevýznamné osoby.

Objevují se snahy (jako třeba včera v Brně... pardon, Krně), pojmenovat po Václavu Havlovi ulici. Tato iniciativa je jistě dobrá vlaštovka, ale má dva nedostatky. První je, že má být přejmenována pouze ulička a ne nějaká hlavní třída. No a druhý, že se jedná pouze o jednu ulici.

Rosum Fishtrawn správně zdůrazňuje, že obyvatelé, kteří nemohou bydlet v ulici Václava Havla, ale třeba v ulici T. G. Masaryka, Karla Čapka, Bedřicha Smetany a nebo dokonce Potoční, jsou tímto výrazně diskriminováni. Nemluvě o firmách, které sídlí v jiných ulicích a čelí tak krachu, protože zákazníci se logicky pohrnou do firem s Václavem Havlem v adrese. Řešení je jediné možné - všechny ulice se musí jmenovat "Třída Václava Havla".
"Třída proto, že by bylo nedůstojné pojmenovávat po něm nějakou uličku." vysvětluje autor návrhu. "Havel byl ohromný humanista a bojovník proti jakékoliv diskriminaci, on sám by nejvíc nesouhlasil, aby byl někdo zneýhodněn tím, že obývá nějakou méně lukrativní adresu," domnívá se Fishtrawn.

Ve svých úvahách jde ale mnohem dál: "Je jasné, že jako po významném dramatikovi by měla jeho jméno nést všechna divadla. A protože je hlavní postavou kultovního filmu 'Občan Havel', měly by po něm být pojmenovány i všechny biografy." Myslím, že s touto tezí lze pouze souhlasit. Ne nepodstatný bude pro provozovatele i zvýšený zájem o kina a divadla. "Bohužel minimálně zpočátku bude třeba komise, co bude dohlížet na přejmenování, aby se mu někdo nevyhnul a také řešit drobné problémy s duplicitou názvů," připouští Fishtrawn.

Když jsme se ho zeptali na jeho sen, celý se rozzářil: "Myslím, že by bylo krásné, kdyby jméno Václava Havla nesly i všechny vesničky a vesnice, obce, městysy a města naší země. A uměl bych si představit, že celá republika bude přejmenována na Zemi Václava Havla. Tím se vyhneme nedůstojným půtkám Čechů, Moraváků, Slezanů, Chodů a Žižkováků. Ale to nastane nejspíš až za našich vnuků," dodává skromně.

Petr Zip Hájek