Fotoblog: Avantasia na rodné hroudě

čtvrtek 25. duben 2013 14:07

Avantasia je specifický hudební projekt. Začal jako metalová opera a byť onu operní rovinu trochu opouští, pořád má svou laťku. Vidět Avantasii naživo je poměrně vzácnost, tak jsme vyrazili do Německa, do Fuldy, kde byl koncert.

(Varování: fotky nejsou nic moc kvalita, spíš je berte jako ilustrační. Fotil jsem kompaktem a ještě celkem z dálky.)

Nejprve něco k Avantasii. Je to projekt, který se zrodil v hlavě Tobiase Sammeta, mozku a zpěváka metalové skupiny Edguy. Povedlo se mu spojit řadu skvělých hudebníků a roku 2001 vyšla "Avantasia: Metal Opera part I", roku 2002 pak part II. Opera měla historicko-fantastický příběh a v té době zapůsobila jako zjevení. Děj byl ukončený a nepočítalo se s dalším pokračováním. A mimochodem - Tobimu bylo v době vydání první Opery pouhých 24 let.

IMG_2364.JPG

Ovšem Tobiasův tvůrčí přetlak spolu se zájmem fanoušků o nášup vedly k pokračování. Se zcela novým příběhem (a trochu volněji písničkovým konceptem) vyšla na počátku roku 2008 deska "The Scarecrow". Roku 2009 vyšla současně zbylá 2 alba této trilogie - "The Wicked Symphony" a "Angel of Babylon". Do této trilogie se mu povedlo zaangažovat řadu skvělých a známých zpěváků a hudebníků. Nemá cenu je jmenovat, jsou mezi nimi vyslovené hvězdy i lidé, kteří sice tento status nemají, ale rozhodně se vedle nich neztrácí.

IMG_2287.JPG

Letos vyšla další deska, součást nového (prý dvoudílného) příběhu, se jménem "The Mystery of Time". U této příležitosti je i koncertní turné. To je u Avantasie poměrně výjimka, těžko dát tolik lidí, kteří jsou aktivní i ve svých skupinách, na jedno turné. I tak samozřejmě nejezdí v plné sestavě. V ČR se objeví na festivalu Masters of Rock, ale budou mít zcela jistě méně prostoru, než na své vlastní akci. To je ale v ČR neuvidíme. Tak jsme museli vyjet do Němec, kde se relativně blízko a ještě v příznivém víkendovém termínu, vyskytovala 20. 4. ve Fuldě, Tobiasově rodném městě.

IMG_2297.JPG

Tady je asi otázka, která zajímala každého: kdo tam vlastně byl? Je jasné, že u tak rozsáhlého produktu s tolika (i velmi hvězdnými) účinkujícími, není možné, aby byli na koncertu všichni. Takže koho jsme viděli a neviděli? 

IMG_2312.JPG

Zcela samozřejmě nemohl chybět autor a "principál" Tobias Sammet (Edguy, Avantasia). Ten, přestože se předtím vymlouval na zuřící alergii, byl ve formě a zpívalo mu to skvěle. Vzhledem k tomu, že to bylo doma, mluvil německy, takže jsem mu nerozuměl skutečně ani slovo. Ale sám si uvědomoval délku, zbytečně se nevykecával a hlavně zpíval, takže to pěkně odsypávalo.

IMG_2281.JPG

Další tahoum byl velký hlas - Michael Kiske (ex-Helloween, Unisonic a řada projektů). Ten byl také ve formě (to ale budu opakovat asi u všech :-) ) a navíc, proti době, co sjem ho viděl dřív, už odboural následky své asi 15leté koncertní pauzy, na pódiu působil jistě a sebevědomě. Takže rozhodně palec nahoru. Právě díky Michimu mohla zaznít řada písní z Metal Oper, kde hrál velkou roli.

IMG_2285.JPG

Důležitým členem byl Eric Martin (Mr. Big), který se objevil až na poslední desce, zato tam má velkou roli, takže na pódiu byl velmi často. Hlasově skvělý, překvapilo mě, jak vypadal mladě (ročník 1956!). S Tobiasem si zjevně velmi sedli i lidsky.

IMG_2317.JPG

Příjemným překvapením už od Wicked Trilogy je Bob Catley (Magnum). Asi nejstarší účinkující (ročník 1947), jehož skupina vydala první desku roku 1978, působí doslova nabitý energií. Starší drobný pán s rychlou, až nervně působící, gestikulací, má hlas, který donutí člověka zírat s otevřenou pusou. Tak znělý, výrazný a přitom čistý hlas by do něj nikdo od pohledu neřekl. Dle mého názor zněl na koncertu mnohem lépe, než na deskách.

IMG_2293.JPG

Asi jediný zástupce chraplavějších hlasů byl Ronnie Attkins (Pretty Maids). U něj bych taky mohl říct, že zněl lépe, než na desce. Do zpěvu se opíral tak vehementně, až jsem čekal, kdy mu praskne pumpa. Ale je to jeho styl a díky tomu zněl skutečně emotivně. Jediné, čemu se nechce věřit, že je 8 let mladší, než Eric Martin :-).

IMG_2279.JPG

Jako zástupkyně něžného pohlaví nemohla chybět Amanda Somerville (Trillium, sólo tvorba, společné album s M. Kiskem, role v Edguy, After Forever, Kamelot, Aina). Ta působí v Avantasii od Wicked Trilogy a její hlas je typickým zástupcem ženské něhy, ale umí i zatnout rockovým drápkem.

IMG_2335.JPG

Roli doprovodného vokalisty měl Thomas Rettke (Heavens Gate). Na rovinu musím říct, že ten jediný mi nesedl. Ve výškách byl celkem ucházející, ale když dostal hlavní roli v písničce "Scales of Justice" (na albu Tim "Ripper" Owen), trpěl jsem jak zvíře. Tak píseň je jedna z mých nejoblíbenějších a zároveň nejtvrdších z Avantasie a Rettke z ní udělal něco jiného. Tahal výšky tam, kde měl být pořádně hrubý hlas a sám se u toho trápil. Asi jediná výtka ke koncertu.

IMG_2314.JPG

Zpíval i kytariska Oliver Hartmann (ex-At Vance, sólo dráha a celá řada projektů, účinkoval na všech Avantasiích). Kromě skvělého ovládání kytary měl hned 2 výrazné hlasové polohy - jednak hrubší chraplák a pak i čistý, výše položený zpěv. Rozhodně jedna z nejváraznějších (a nejsympatičtějších) osob na pódiu.

IMG_2375.JPG

Když už jsme nakousl instumentalisty, tak druhou kytaru měl pod palcem Sasha Paeth (profesně hlavně producent a zvukový inžených, spoluprodukoval všechny Avantasie od Scarecrow),

IMG_2340.JPG

klávesy Miro Rodenberg (také hlavně producent, podílel se na řadě desek významných skupin),

IMG_2339.JPG

bicí Felix Bohnke (Edguy) a přiznám se, že baskytaristu jsem nechytil.

A kdo chyběl? Pokud se budeme bavit reálně a nebudeme předpokládat, že by jel třeba Alice Cooper, tak asi nejvíc chyběly dvě jména: jeden z objevů Avantasie a nosný pilíř Wicked Trilogy - Jorn Lande. Trochu jsem doufal, že by se mohl objevit Kai Hansen. 

Koncert měl začít v 19 hodin. Řekněme, že německá přesnost neodpovídá zcela té švýcarské. Začalo se něco po půl osmé.

IMG_2276.JPG

Protože koncert měl v podstatě dvojnásobnou stopáž, než běžné koncerty, nebyla žádná předkapela. Set otevřely písničky z "The Mystery of Time" a pak začala 3 hodiny dlouhá jízda. Nebudu vypisovat seznam písniček, kdo chce, najde ho na internetu. V průběhu zazněla většina nového alba a (k mé velké radosti) se koncert hodně opíral o původní Metal Opery. Byla to skvělá show, asi se nedá dost dobře popsat.

IMG_2290.JPG

Začnu dvěmi muškami (pokud pominu výše zmíněný dojem z Thomase Rettkeho). První  není vina kapely - publikum. Už jsem asi pochopil, jak jsou mnozí němečtí hudebníci nadšení z koncertů u nás. U nás to žije, skanduje, němci jsou studení. Ale úplně neskutečně. Po písni zatleskají, když je někdo vyzve, tak zvednou ruce, ale jinak jsou jak psí čumák. Až jsem z toho měl divný pocit.

IMG_2322.JPG

A druhá muška vlastně taky není přímo chyba. Drtivá většina zpěváků má čisté, vysoké hlasy. Rozhodně nejsou stejné nebo zaměnitelné, každý hlas je svérázný a osobitý. Ale celkově to trochu splývá. Co mě osobně chybělo (nejen na koncertě, ale i poslední desce) je nějaký trochu hrubší, zemitější hlas, co to ukotvil, rozbil ty čisté výšky a možná tím nechal ostatní zpěváky vyniknout.

IMG_2283.JPG

Výše zmíněné mušky ale berte spíš jako trochu hnidopišné. Skladby byly aranžované velmi dobře, party chybějících zpěváků se vždy upravily stávajícím na tělo, takže nebyl pocit  "je to nějaké divné". Naopak byla příjemná změna, jak mnoho písniček najednou vyznělo jinak. Nechci hodnotit jestli lépe nebo hůře, ale prostě jinak. Mě to přišlo osvěžující.

IMG_2363.JPG

Celkově ale byl neskutečný zážitek sledovat a vnímat tolik skvělých zpěváků, jak si písničky předávají či pějí duety. Zvláště u závěrečné "Sign of the Cross", kde skutečně nastoupili na pódium všichni a postupně každý zpíval kousek, refrény společně, úplně vstávaly všechny chloupky na těle a po zádech jelo mrazení. Tohle se prostě musí zažít. Jedinou (a jedinečnou) možnost budeme mít u nás jen na festivalu Masters of Rock 2013. A teď vás ještě zvu na pár fotek. Sice nejsou nic moc, ale snad trochu vyvolají náladu. Zvláště, když si k prohlížení pustíte nějakou desku Avantasie, :-)

IMG_2288.JPG

 

IMG_2359.JPG

IMG_2367.JPG

IMG_2329.JPG

IMG_2351.JPG

IMG_2352.JPG

IMG_2342.JPG

IMG_2349.JPG

Kdo si chce alespoň zprostředkovaně užít to mrazení sborů, mám pro něj finální píseň na videu z koncertu na Masters of Rock 2008 (v trochu jiné sestavě. Proti letošku - bez Michaela Kiskeho a Erica Martina, s Jornem Landem a Andre Matosem a Kaiem Hansenem - dle mého zde mnohem lépe funguje to rozdělení na chrapláky a čisté hlasy)

 

Petr Zip Hájek