(Ne-foto)report: Tarja - "Beauty and Beat" v Praze

pondělí 8. duben 2013 14:07

Nadpis tak trochu kecá. O pocity z tohoto vyjímečného crossoveru vážné a rockové hudby se musím podělit. Fotky samozřejmě budou, ale protože se fotit nesmělo, nahradím to fotkama z předchozích vystoupeních Tarji (na Masters of Rock 2010 a pražském koncertě na konci téhož roku).

Snad nebude tento formát rušit, dám sem i pár videí jiných štací této série. Je to výjimečně, tak to snad přetrpíte :-). Ještě musím říct, že fotky jsou pár let staré, takže ač je Tarja stále stejně pěkná, já jsem tehdy fotil mnohem hůř, než dnes. Je to pro mě na jednu stranu povzbuzující, na druhou mě mrzí, že nemohu mít dnešní fotky. 

Nejprve si dovolím trochu vysvětlit historii. Tarja Turunen se proslavila jako zpěvačka Nightwish.

2010_10_08_1196.jpg

V podstatě popularizovali metal s ženským čistým hlasem. (Dračice Doro je naprosto jiný styl.) Ostatní členové získali pocit, že Tarja uzurpuje příliš pozornosti a tak byla poměrně brutálně vyhozena. Dost jí to vzalo, ale sebrala se a vydala zatím 2 sólové desky ("My winter storm" a "What lies beneath")  . Mě je líto, že se odklonila od metalu, ale vybrala si svou cestu. Její hudba je spíš jen přiměřeně rocková (místy vůbec, místy je to rockem jen tak okořeněné), se spousty různých vlivů a samozřejmě nechává svůj vokál plně rozvíjet.

06-Tarja-0157.jpg

Mike Terrana je fenomenální bubeník, prý jeden z nejlepších světových. Byl jeden z tria fantastických hudebníků Rage.  

2010_10_08_1236.jpg

Otamtud odešel, protože se rozcházel jejich přístup k hraní. Co jsem pochopil, tak Peavy a Viktor Smolski jsou příliš velcí perfekcionisté, co potřebují vymazlit a precizovat každý detail, zatímco Mike je spíše živelný hráč, co improvizuje dle nálady. Po Rage nezakotvil v jedné určité kapele, ale spolupracuje s celou řadou uskupení - např. Masterplan, Axelem Rudim Pellem či právě Tarjou. Kromě toho vydal sólové album SinFonica, kde na spojil klasickou hudbu se svými metalovými bubny. Zde je první ukázka z Plovdivského koncertu, kde hraje Dvořákovu Novosvětskou (a zároveň je zde jeden z vtipů, kterými byl koncert protkán).

A teď už k samotnému vystoupení. Byl jsem zvědav, kdo vlastně přijde. Pro kované metalisty je Tarja už mimo jejich obor, lidé kolem vážné hudby zas asi budou mít problém s tou rockovou částí. Ale vzhledem k tomu, že před Prahou vystupovali ve Zlíně, kde se koncert velmi rychle vyprodal, tak udělali další termín, ten se vyprodal taky a až třetí stačil, tak mi bylo jasné, že své fanoušky zde rozhodně má.

06-Tarja-0177.jpg

V Kongresovém centru to skutečně vypadalo velmi rozmanitě. Byli zde pánové v saku a dámy ve večerní róbě, lidé oblečení pomerně neutrálně až po metalisty s řetězy a kovovými doplňky. No, byla sranda to sledovat. Ale nikdo ze zúčastněných se netvářil vyděšeně, nezahlédl jsem vytřeštěné výrazy "Kde jsem se to proboha ocitl", takže snad dobré. Byl jsem zvědav i na chování na samém koncertu.

06-Tarja-0151.jpg

Koncert začal poměrně zostra ryze instrumentální skladbou z Carmen. Přišel Mike Terrana a přitvrdil tempo s Bachovým koncertem pro housle a hoboj. Zde se projevil drobný zvukový nedostatek - vzhledem k tomu, že orchestr i bicí jely živě, bez mikrofonů a zesilování, tak velmi dynamické Terranovy bubny občas zatlačovaly orchestr do pozadí. Ale protože to zeslabit nešlo, neměl problém řešení. A musím říct, že trochu to rušilo jen v části té první skladby, dále už problém nebyl (nebo jsem si zvyknul).

2010_10_08_1245.jpg

Poté nastoupila Tarja. Metalisti si odpustili pískání a výskání, ale byla přivítána velice bouřlivě, dlouhými ovacemi ve stoje. V první části koncertu části dala sérii operních árií. Nejsem takový znalec, abych je všechny identifikoval a ty, kde jsem měl pocit, že se chytám, mi vypadly z hlavy. Takže co spolehlivě pamatuji (asi kvůli určité národní hrdosti) byla árie z Rusalky. Aby to nebylo příliš stereotypní (a s trochou auto-jízlivosti si říkám, že možná i proto, aby to přežili rockeři), prokládaly to instrumentální skladby ze SinFonicy. Nicméně set byl poskládán skvěle, skladby byly různorodé a rozhodně nenudily. První část zakončila vlastní písní a pak byla přestávka.

2010_10_08_1249.jpg

Zde tedy vsuvka k chování. Řekl bych, že to byl mix přístupu rockerů a koncertů vážné hudby, ale z obou světů si to vzalo to lepší. To znamená během skladeb všichni způsobně seděli a poslouchali, nijak nerušili, mezi skladbama ale velice bouřlivě, energicky a silně emocionálně tleskali, ale i jásali, pískali apod. Nikdo, kde jsem viděl, mi nepřišel nějak otrávený, symfonici tento přístup brali a Tarja s Mikem byli vysloveně potěšeni. Jasně, z jejich světa by rezervovaných a chladný příspup znamenal spíše negativní zpětnou vazbu (publikum nezaujali, otrávili). Takže má určitá obava se nesplnila a naopak mě tato varianta hodně vyhovovala.

06-Tarja-0143.jpg

2010_10_08_1227.jpg

Jestliže první část byla "monotematicky" operní, druhá část byla rozmanitá. Rockovou část zastupoval mix písniček Led Zeppelin. To bylo zajímavé, byť velmi nezvyklé. Hlavně mě dostala simulace kytarového sóla na housle.

2010_10_08_1201.jpg

Dále zazněla skladba "Witch Hunt", což měla být filmová hudba (nějak jsem nepochytil z kterého filmu, nebo to byla jen v duchu filmové hudby), byla speciální píseň, kterou nezpívala Tarja, to zmíním dále. Další střípek byla muzikálová "I feel pretty" z West Side Story. Tu jsem vám jako vybral první zpívanou ukázku.

Samozřejmě, že v této části bylo i několik vlastních písní, zde tedy rovnou vložím druhou ukázku. Je to skladba "I walk alone", kterou jsem sobecky vybral proto, že z Tarjiny vlastní tvorby patří mezi mé nejoblíbenější. Z ukázek je také vidět (slyšet), že bulharské publikum se chovalo podstatně více, jako na rockovém koncertu, než to bylo u nás.

A stejně jako v první části byl set prokládán částmi SinFonicy, takže jsme slyšeli např. Kankán, předehru k Vilému Tellovi, Holiče Sevilského... a nechci si vymýšlet, protože na koncertě byla zahrána snad SinFonica celá, ale nepamatuji si (až na výjimky), co v které části.

2010_10_08_1193.jpg

Po této části následoval samozřejmě dlouhý a bouřlivý aplaus ve stoje (a skandování, pískání... a tak dále), takže nemohl chybět přídavek. Nepamatuji si, co všechno zaznělo, ale bylo to divoké (tedy - na míru tohoto večera).

2010_10_08_1230.jpg

Jako další vtípek tam nastoupil Mike Terrana vyšňořen ve stylu Mozarta (včetně paruky) a "Malou noční hudbu" bubnoval stylem... velice zvláštním. Parodoval určitou zženštilost doby, takže měl jemné a uhlazené gesta... ale nenechte se mýlit, dynamika bubnování netrpěla. 

Teď se tedy dostanu k věci, co jsem už párkrát nakousl. Vtípky a sranda. Je to jistě dané tím, že Mike je šašek a klaun. Fotka z jeho posledního vystoupení s Tarjou, kde ukazuje, jaké má svaly.

2010_10_08_1269.jpg

Celkově to vystoupení hrozně prospělo. Bylo to velmi odlehčené, nebralo se vše tak vážně a díky tomu byl celý koncert přístupnější i ortodoxnějším rockerům. A pro ty ostatní - myslím, že vtip a zábava ještě nikoho nezabila. A citlivý humor rozhodně nezneucťuje např. vážnou hudbu. Takže jsme viděli "přehozené noty", Mozarta, Terrana, co se schoval u sboristek... a taky speciální píseň, co jsem už naznačil. To se takhle Mike s Tarjou "chytli" a prohodili si místa. Tarja se usadila za bicí a Mike zazpíval. Měl píseň Franka Sinatry a zněl až nečekaně dobře. (To vám pustím... ale řekl bych, že v Praze zněl výrazně lépe, než na záznamu - jistěji a přišlo mi, že měl i sytější hlas).

Co mě mrzí, že jsem nemohl fotit. Jednak je Tarja hodně fotogenická, za druhé pořád nelítá, ale vcelku klidně stojí a hýbe se pomalu, takže je ideální objekt. Za třetí - i světlo bylo výrazně klidnější, než jsem zvyklý z klasických koncertů. A nakonec - bylo to opravdu krásně a citlivě nasvíceno - zajímavě, aby scéna nebyla nudná, osvětlení se měnilo, ale nebylo to tak rychlé a prudké, jako na rockových koncertech. No, snad se mi ještě někdy zadaří.

Závěr je asi jasný - naprosto skvělý zážitek. Myslím, že obohatil jak rockery, tak příznivce vážné hudby, zároveň nic netlačil na sílu. Nevím, jesli to lze nazvat experimentem, ale tento formát je hodně zajímavý. Kromě vyzkoušení něčeho nového a rozšíření obzorů, se jednalo především o skvělé vystoupení skvělých hudebníků.

06-Tarja-0128.jpg

Petr Zip Hájek