Ti oškliví diskutéři

úterý 9. říjen 2012 14:07

flickr.com

Na iDnes teď zuří debaty ohledně jejich nejnovější změny (zrušení anonymních diskuzí) a i zde na blogu se tomuto tématu věnoval pan Buzický. Zkusím tedy pohled z jiné strany.

Tohle je takový evergreen. Byl na iDnes, je i zde. Přitom přece nezáleží na autorovi názoru, ale na názoru samotném. Jako velký diskuzní faul považuji větu stylu "s nějakým anonymem se nebudu bavit". Tato věta je v podstatě totální prohra, která říká "nemám proti vám relevantní argumenty, tak vás musím nějak diskreditovat".

Ale od začátku. Blog je specifické médium, kde autor vypouští své ryze osobní a a subjektivní postřehy a domněnky. (Dle definice Karla Drábka v jeho článku na iDnes: "Blog – duševní nebo jiný výplod autora, slouží především k pozdvižení jeho ega."Někdo se snaží být objektivní, někdo je odtažitý, někdo naopak pouští čtenáře do svého nitra a své hlavy. Ale diskuze je (nebo by měla být) nedílnou součástí blogu. Že si to nemyslím pouze já ukazuje zde na BB i Kodex, který stanovuje povinnost mít otevřené diskuze. Diskuze pomáhá třídit myšlenky a názory, ideální diskuze (tedy slušná, věcná, zabývající se daným problémem) obohacuje všechny strany.  Nezřídka jsou diskuze zajímavější, než celý článek, u odborně laděných článků se člověk může dozvědět mnoho nového. Vtipně ji popsal Karel Drábek ve výše uvedeném článku: "Diskuse – autory proklínaná a obávaná část blogu. V ní má autor obvykle jedinou možnost seznámit se s tématem, o kterém píše. "

Ještě bych se chtěl pozastavit nad termínem anonymita. Já osobně beru nick (na iDnes je to jasné, zde pokud jeden člověk používá stále stejný nick) spíš jako pseudonym. Diskutér se stejně brzo vybarví, za chvíli je to známá osobnost s danými názory, postoji, stylem diskutování, ví se, jesli je sprostý nebo slušný... prostě není to žádný anonym.

Já bych teď chtěl rozebrat pár argumentů zastánců zrušení anonymních diskuzí.

"Je to soukromý prostor soukromé firmy, může si dělat co chce." Tohle je zcela jistě pravda. Přesto bych tam viděl jistý morální rozměr: tato soukromá firma se svými privátními zájmy může velmi významně ovlivňovat politiku a veřejný život, tím i zcela konkrétní život každého z nás. Média, zvláště takto velká, můžou udělat z pana Čistého nejhoršího vyvrhele nebo naopak z padoucha svatouška. Můžou manipulovat s veřejným míněním. Ne bez důvodu jsou nazývány sedmou velmocí. K takto velké moci jistě patří (nebo měla by) i zodpovědnost. Právě volná a anonymní diskuze je jedna z variant hlasu lidu, názoru "těch dole". A to i tehdy, když ta diskuze není hezká a učesaná.

"Bloger vystupuje pod svým jménem, diskutér je anonymní - to není fér." - zde bych si dovolil připomenout všem blogerům, že takovéto podmínky zde (i na iDnes) panovaly vždy. Oni sami a dobrovolně šli do této situace. Nic jim nebránilo najít si blogy, kde buď můžou být anonymní i oni, jako blogeři a nebo naopak diskuze, kde je jméno vynucováno. Takže toto je normální stav, oni by jen rádi ohnuli pravidla za chodu podle sebe. To je, dle mého, mnohem víc nefér. Je to jako nastoupit do autobusu do Plzně a pak, po dohodě s řidičem, jet do Brna. Komu se to nelíbí, může si vystoupit v Kotěhůlkách.

Obdoba tohoto argumentu: "Když můžu já vystupovat pod svým jménem, měl by diskutér též." Proč? Blog je svým způsobem veřejné vystoupení / představení. Takže když to porovnám, tak je to, jako by se museli diváci v divadle legitimovat a představit, než začnou tleskat nebo pískat. Nebo že autorům knih či filmovým tvůrcům nevadí, že oni jsou veřejně známí, ale jejich dílo sledují anonymové, co ho potom mezi sebou (mnohdy i nevybíravě) komentují. 

"Anonymové jsou sprostí." Samozřejmě, jsou i diskutéři neslušní, urážející, trollové a stalkeři. (Stejně, jako jsou někdy sprostí ve svých článcích blogeři.) Ale je jich menšina. Nevidím důvod, proč kvůli pár z nich nutit do uvedení jména všechny, proč nezacílit jen na ty sprosté. Jistě existují prostředky adminů nebo jejich ajťáků, které by umožnily takovýto jemnější, chirurgičtější zásah. Zde bloguji zhruba rok a půl, na iDnes jsem vydržel několik let a mám vypozorovanou závislost "jaký bloger, takoví diskutéři." Jasně, i u slušného a zdvořilého blogera se občas vyskytne prudič nebo troll, ale obecně mají ti slušní i slušné a pohodové diskuze. Troufám si říct, že takových je většina. Naopak blogeři arogantní, sebestřední, sprostí a neschopní přijmout jiný názor mají i sprosté diskuze. Ti pak často tvoří onu hlasitou menšinu proti zlým anonymům.

"To se mám nechat urážet?" Pominu věc, že dle mého je jistá dávka hroší kůže či schopnost být splachovací, nezbytnou podmínkou pro blogování. Obecně pro jakékoliv veřejné vystoupení. Prostě nikdo se nemůže zalíbit všem. Pak by se daly urážky shrnout do 3 kategorií: první jsou nějaké drobné nadávky a útoky, co je nejlepší hodit za hlavu (viz. hroší kůže). Druhá jsou už vážnější věci hraničící se stalkingem. Zde bych si dovolil upozornit, že anonymita na internetu je poměrně iluzorní a tak pokud někdo zajde za hranici trestného činu (pomluva, poškození jména apod.), je pořád možnost podat žalobu. Policie, se soudním příkazem, má poměrně slušné prostředky, aby diskutéra demaskovala, tedy není žádná nutnost vynucovat jméno i na diskuzi. No a třetí kategorie je, kdy autor bere za urážku každou výtku, každý nesouhlasný názor. A ano, takové "urážky" by skutečně snášet měl.

"Diskuze se jmény budou slušnější, lidé si pod svým jménem nedovolí tolik." Podívejme se do praxe, na diskuze do oficiálních Lidovek, Novinek a Neviditelného Psa, kde povinné jméno (a adresu pro redakci) zavedli. Já párkrát nakoukl jen na Lidovky, NP a Novinky mám z doslechu (sledovat to teď nehodlám). Tam teď diskutuje pouze výrazně menší okruh lidí, ale přijde mi to mnohem horší, než stávající diskuze na iDnes. Na Lidovkách to typicky není nic jiného než urážky. Věcný tón se zpravidla velmi rychle tratí, pokud se tam vůbec objeví a pak jen diskutující uráží sebe navzájem i kohokoliv jiného, kdo jim padne pod klávecnici. To má být ten ideál?

"Kdo stojí za svými názory a je slušný, nemá se čeho bát." Typický argument totalitního šmírování, mě jen překvapuje, jak širokou má odezvu. Možná by to platilo v ideálním světě. Ale v reálném světě platí, že každý má nějaké tajemství a nebo něco, o čem nechce, aby se plošně vědělo. Za politické názory může být člověk postižen, např. pokud se to dozví jeho šéf nebo třeba obchodní partneři. Personalista při přijímacím řízení googluje informace u uchazečích, může to být neoficiální důvod nepřijetí. Zkuste napsat něco osobního, když máte třeba pubertální dítě. Svěřte se někomu se svou homosexualitou a nebo třeba popište zkušenosti s léčbou impotence, léčením venerické choroby a nebo nevěrou. Hezky veřejně a s otevřeným hledím.  Protože ano - jsou blogy, ale i oficiální články nebo rubriky (na iDnes třeba Ona a Xman), které jsou podobnými intimními detaily přímo prolezlé. Navíc vše, co do diskuzí někdo napíše, tam zůstane dlouhá léta, nikdo neví, co bude zneužitelné v budoucnu.  
Když se podíváme do historie - mnoho německých Židů si mysleno, že není nic špatného napsat své židovství do sčítání lidu ve 20. letech 20. století. Zpravidla hlavně totalitní společnosti se snaží anonymitu potlačit, aby mohly vše kontrolovat. Proto se v minulosti budoval obraz anonyma jako někoho špatného a zavrženíhodného. Dokonce ani u voleb se nesmělo volit anonymně, resp. nesmělo se chodit za plentu.

Určitě by se ještě další názory a argumenty našly, ale myslím, že zde to stačí. Závěrem jen - já sám vystupuji pod svým jménem nebo jasně rozeznatelnou přezdívkou. Je to moje svobodná volba a je možné, že na to časem doplatím. Plně respektuji svobodnou volbu všech, co chtějí říct svůj názor, ale z jakéhokoliv důvodu ne pod svým jménem.

Petr Zip Hájek