Fotoblog: Masters of Rock 2012 - závěrečný den

úterý 31. červenec 2012 14:07

Závěrečný den už jsem nakousl v minulém článku, pekelném intermezzu MoR. Teď se tedy pojďme podívat na zbytek festivalu.

Po Hellu, pro mě objevu festivalu, nastoupil Paul di Anno. Teď jsem trochu v rozpacích, jak začít... Mno, Paul Di Anno se proslavil u Iron Maiden s nimiž natočil první dvě alba.

14-Paul_Di_Anno-7549.jpg

Pak byl vyhozen pro svou nespolehlivost a vztah k alkoholu a drogám. Iron Maiden pak nabrali směr ke hvězdám a dneska už jim status (stále živé a funkční) legendy nikdo nevezne. Proti tomu Paul se ubíral směrem právě opačným. On sám stále vnímá své vyhození jako křivdu, pravdou ovšem je, že právě tento čin umožnil IM dosáhnout met nejvyšších a s ním za mikrofonem by k tomu dost možná nedošlo. A zatímco IM dokazují své velké kvality následující tvorbou, Paul se nedokázal odpíchnout. Když už to vypadalo, že to k něčemu i směřuje, jeho projekt či skupina byla rozpuštěna a začínalo se znovu.

Když vešel na pódium byla to lidská troska. Doslova a do písmene. Bylo vidět, že mu dělá problém nejen se hýbat, ale i stát. Při každé instrumentálce nebo delší mezihře si sedal na stupínek bubnů.

14-Paul_Di_Anno-7563.jpg

Názorná ukázka, že přemíra alkoholu a kokainu člověku škodí (podle toho, co se o něm říká je aktivně konzumoval hodně dlouho, možná dodnes, tj, minimálně tak 30 let). Říká se, že drogy jsou i za tím, proč těžko někdo déle vydrží s ním a on s někým. Nedivil bych se. Ale jedna věc se musí nechat - hlas má zajímavý, mnohem lepší než dřív. Trochu překvapivě šel do hrubších rejstříků, ale zlepšil se i v čistém zpěvu. O tom, že se dodneška nevyrovnal s vyhazovem z IM (je to 30 let!) svědčí i to, že koncert byl v podstatě jako koncert Maiden-light.

14-Paul_Di_Anno-7566.jpg

Kromě asi 3 vlastních písniček hrál pouze ze "svých" Maideních desek, zahrál většinu písniček. Přes vše výše řečené jsem si koncert užil právě z těchto důvodů.

14-Paul_Di_Anno-7558.jpg

Tato Maidení alba (jako prakticky všechna ostatní) jsou skvělá, ale na koncertech z nich prakticky nehrají, takže jsem si užil, co už asi jinak neuslyším, navíc s originálním zpěvákem. A jeho současný hlas tomu fakt dával jiné dimenze, i když v některých písničkách to znělo nezvykle.

14-Paul_Di_Anno-7556.jpg

Jo, kdyby to nepřeháněl s těma neřestma a místo toho skládal, měl pořádnou kapelu....

Další na řadě byl Tiamat. Tato skupina je poměrně známá, věnuje se pomalejšímu doom metalu.

15-Tiamat-7581.jpg

No, snad se příznivci neurazí - ale tohle byla snad ta největší nuda nejen na festivalu, ale snad ze všech koncertů, co jsem kdy viděl. A to jsem zažil i koncerty méně povedené, koncerty žánrů, co se mi nelíbí, koncerty studené... ale tohle byl rekord.

15-Tiamat-7573.jpg

Nejde o to, že hudba byla pomalá, zádumčivá, to patří k žánru.

15-Tiamat-7571.jpg

Ale celkově z kapely nevyzařovalo absolutně nic.

15-Tiamat-7587.jpg

To jsem ještě nezažil. Občas mezi písničkami řekl zpěvák něco ve stylu "Thank you, you are great" a říkal to s nadšením dabingu Helmuta, opraváře komínů.

15-Tiamat-7582.jpg

Narovinu - tohle jsem musel protrpět, bral jsem to jako oběť za místo vepředu.

Další na řadě byli švýcarští hardrockeři Gotthard.

16-Gotthard-7609.jpg

16-Gotthard-7608.jpg

16-Gotthard-7594.jpg

Jejich zpěvák Steve Lee se skvělým hlasem zemřel koncem roku 2010, kdy na motorkářském výletě odpočíval u krajnice silnice a smetl ho kamion. Kapela byla natolik úzce spjata, že členové hodně vážně uvažovali, že Gotthard bez Steva nemůže být a ukončí činnost. Nakonec ale, i díky podpoře rodiny po Stevovi Lee, se rozhodli pokračovat. Hledali zpěváka a našli Nica Maedera.

16-Gotthard-7624.jpg

S ním natočili novou desku "Firebirth" a představili se na MoR. A byl to fakt mazec. Nechci porovnávat Nica se Stevem, to ať udělají kritici s netopýříma ušima, ale mě přišel srovnatelný.

16-Gotthard-7601.jpg

Byl skvělý. Výborný frontman, dával si skvěle nové i staré songy. Prostě po Tiamatu balzám na uši i duši.

16-Gotthard-7623.jpg

Jedno s ohromných překvapení letošních Masters a dost možná i vrcholů.

16-Gotthard-7615.jpg

16-Gotthard-7625.jpg

Po pohodovém hard rocku nastupovala agresivnější hudba - Arch Enemy.

17-Arch_Enemy-7706.jpg

I tohle je jedna ze skupin, kterou si doma nepustím, ale na koncertě je žeru.

17-Arch_Enemy-7673.jpg

Zpěvačka Angela Gossow má tak drsný hlas, že člověk má chvílema pocit, že v takovém těle to ani nejde.

17-Arch_Enemy-7642.jpg

Jejich hudba je hodně agresivní, na mě až příliš. Ale to, co hodnotím nejvíc - energie valící se z pódia - jim rozhodně nechybí.

17-Arch_Enemy-7669.jpg

Valí se v gigajoulech a kdo si nedá pozor, toho spálí. Angela měla svůj nasraný výraz "všechny vás sežeru",

17-Arch_Enemy-7701.jpg

ale atmosféra na festivalu byla taková, že docela často vypadávala z role a tvář ji rozzářil úsměv.

17-Arch_Enemy-7641.jpg

17-Arch_Enemy-7680.jpg

Za zmínku stojí i oblečení, které Angela navrhuje sobě i kapele a které si u příležitosti festivalu ozdobila logem Masters of Rock :-).

17-Arch_Enemy-7661.jpg

Bylo to něco naprosto odlišného, od předchozího Gotthardu, ale užil jsem si to taky báječně.

17-Arch_Enemy-7696.jpg

17-Arch_Enemy-7675.jpg

Celý festival završila relativně čerstvá,ale velmi silně zářící hvězda - Sabaton.

18-Sabaton-7714.jpg

Ti jsou (nejen) v ČR velmi oblíbení. Matka zpěváka Joakima Brodena navíc pochází z Česka, což on nikdy neopomene zdůraznit (teď například prohlásil, že být napůl Čech a napůl Švéd má výhody hlavně v hokeji - 2 skvělé týmy, takže mnohem častěji vyhrává). Sabaton před velmi krátkou dobou prodělal velkou změnu - kromě Joakima a baskytaristy Pära Sundströma odešli všichni členové. Teď tedy měli premiéru se dvěma novými kytaristy a bubeníkem.

18-Sabaton-7732.jpg

Klávesy zůstaly neosazeny, na koncertě zněly ze samplů.

Atmosféra byla fantastická už před začátkem. Joakim to měl jednoduché.

18-Sabaton-7760.jpg

Stačilo vyjít a lidi bouřili. Nutno říct, že ač se všichni členové kapely v této pozornosti hřáli a užívali si ji, sami nijak neusli na vavřínech a energii vraceli plnými hrstmi zpět.

18-Sabaton-7748.jpg

Nemá cenu mluvit o tom, že to byla fantastická energická show, plná pyroefektů,

18-Sabaton-7721.jpg

že Joakim je skvělý frontman.. tohle ví každý, kdo je někdy viděl.

18-Sabaton-7776.jpg

Setlist byl z mého pohledu trochu nešťastný i když logický - protože u nás vystupují častěji, tak tentokráte zvolili písničky co hráli zřídka nebo vůbec. Což je fajn, ale zas se nedostalo na některé oblíbené fláky.

18-Sabaton-7729.jpg

Co je velká škoda, že hráli hrozně málo písní (tuším 2) z nového alba, které považuji za velmi povedené. Taky píseň speciálně složená pro Masters of Rock o českém pilotovi, po válce vězněném komunisty, Karlu Janouškovi "Far from the Fame" byla ukázkou Joakimova vztahu k Česku.

18-Sabaton-7771.jpg

Chtěl bycn se zaměřit na 2 věci, co mě zaujaly: jednak ten, kdo je sleduje ví, že na nové desce "Carolus rex" Joakim i zpívá, není to jeho obvyklé rytmické vyrážení ve vojenském pochodovém rytmu. Evidentně si tuto techniku oblíbil, takže tímto stylem zpíval i některé starší věci.

18-Sabaton-7778.jpg

Já to až tak nerozeznal, ale kámoška říkala, že to znělo hodně zajímavě. Takže příslib do budoucna? A druhá věc jsou noví členové. Jsou naprosto roztomilí :-).

18-Sabaton-7763.jpg

Kytarista, který stál před náma, byl hrozně nadšený, vypadal, že nemůže uvěřit, že na ně těžce paří kolem 20.000 lidí.

18-Sabaton-7750.jpg

Oba noví kytaristi dostali prostor i u mikrofonu, kde se samozřejmě postarali jednak o sbory, ale Joakim jim věnoval i některé sólové melodické části u písničky "Got mit uns" z novinkového alba. A musím říct, že kluci zněli proklatě dobře. když vezmu jejich zpěv spolu s Joakimovým novým pojetím, vidím v tom ohromnou možnost pro budoucí posun Sabatonu. A asi hodně předbíhám, ale moc se na to těším.

Řekl bych, že změna v sestavě hodně nakopla i Joakima. Řekl bych, že zhubnul, byl mnohem akčnější, energičtější. Stejně jako všichni si koncert hodně užíval a při ovacích vypadal zcela opravdově dojatý.

18-Sabaton-7738.jpg

Zavzpomínal na jejich první koncert na MoR 2007, kdy byli začínající kapela (tuším, že od té doby se traduje skandování speciálně pro Sabaton, tehdy to byla jedna z frází, co se Joakim naučil česky - "Ještě jedno pivo".

18-Sabaton-7780.jpg

To nakonec znělo od začátku koncertu neustále.) a na to, jak je poctěn, že zde dnes může být jako headliner. A každý mohl cítit, že to není jen fráze, že je to pravda. Samozřejmě neopomněl pochválit české holky a pivo a slíbit, jak se příště vrátí. A to si může zkusit, nesplnit to. Ještě jedno pivo!

18-Sabaton-7788.jpg

Tak a tím končí série reportáží z Masters of Rock 2012. I když je to zřejmé, stojí za to poděkovat všem účinkujícím i těm, co se na festivalu podíleli. A samozřejmě - už aby bylo příště, seč stejně nabušenou sestavou. Ještě jedno pivo!

18-Sabaton-7790.jpg

Petr Zip Hájek

Související články