Fotoblog: Masters of Rock 2012 - pekelné intermezzo

neděle 29. červenec 2012 19:07

Nedá mi to, tuto kapelu musím vypíchnout přímo, nezahrnout ji jen do denní reportáže. Hlavně pro celkový vizuální dojem z jejich vystoupení.

Kapela se romanticky jmenuje Hell. Hudebně hrají heavy metal britské nové vlny, tematicky se ale zaměřují na okultismus. Když bych měl jejich tvorbu k něčemu přirovnat, asi bych je zařadil někam ke King Diamond - také heavy metal, okultní (u KD ještě čarodějnická) témata a zpěv v širokém rozsahu od hlubokých partů po uječené hysterické rejstříky. Vůči nim se ale Hell ještě drží při zemi (nebo v podzemí? :-) ).

Asi už jsem několikrát jinde zmínil, že rozhodně nejsem satanista ani mi tento směr ani vzdáleně neimponuje, spíš mám k němu negativní vztah (i když beru, ať si každý věří v co chce, pokud neomezuje nebo neubližuje ostatním). Vztah skupiny k tomuto "vyznání" jsem nezkoumal, ale čistě osobně z nich nemám ten pocit, spíš bych to viděl jako propracovanou image. Ale mohu se mýlit. Když jsem si postupně přejmenovával soubory z MoR, každé kapele jsem na začátek jména dal pořadové číslo, abych je měl seřazené chronologicky, jak hráli. A na Hell vyšla zrovna 13. To nemůže být náhoda :-).

Kapela vznikla roku 1982 ve složení Dave Halliday (zpěv a kytara), Kev Bower (kytara), Tony Speakman (baskytara) a Tim Bowler (bicí), ale byla opomíjena hudebními časopisy i byznysem. Když získali kontrakt a nahráli první demo r. 1982, label se kterým měli smlouvu zkrachoval 14 dní před začátkem nahrávání. To vedlo k odchod kytaristy Bowera, ale skupina se pokoušela fungovat dál. Roku 1987 to ale neustál zpěvák a kytarista Halliday a spáchal sebevraždu. Skupina se roku 2008 dala znovu dohromady (s bratrem Keva Bowera Davidem za mikrofonem) a rozhodla se nahrát své debutové album z původních písní. CD "Human Remains" vyšlo vloni, tedy nějakých 29 let po vzniku kapely a prvního dema.

13-Hell-7524.jpg

Za zmínku stojí, že když kapela v 80. létech vznikla, velmi ji obdivoval jistý Andy Sneap, kterého dokonce Halliday učil hrát na kytaru. Tento mladík se posléze vrhnul na dráhu produkce, mixu a zvukového engeeneringu. Získal v tomto oboru věhlas a stal se takřka legendou - podílel se na albech skupin Accept, Megadeth, Blaze, Masterplan, Opeth, Testament, Annihilator, Exodus, Kreator,  Arch Enemy, Craddle of Filth a dalších (kdo se v žánru pohybuje, ví, že spousta těchto kapel patří do TOP ligy). No a tento Andy Sneap se po reunionu kapely stal jejím kytaristou právě po Hallidayovi. Kruh se uzavřel.

13-Hell-7468.jpg

Zde bych tedy měl ukázat portréty i ostatních členů kapely. Tam asi popisků netřeba, jakým nástrojem každý vládne jde také vidět.

13-Hell-7473.jpg

13-Hell-7465.jpg

13-Hell-7502.jpg

13-Hell-7463.jpg

Když jsem její album slyšel prvně, byl jsem v šoku - na jednu stranu klasika, na druhou mají písně zvlášní, specifickou skladbu a průběh. Používají sbory, místy kostelní chorály a nebo totálně ulítlá "žvatlavá" intra. Prostě trochu divné, ale v dobrém smyslu. Zpěv sám je napjatý, naléhavý, exaltovaný, místy na mě působil až nervně a hystericky. Musím ale říct, že po nějaké době jsem si na zpěv zvykl a naopak, vše krásně zapadlo do sebe.

13-Hell-7525.jpg

Na jejich koncert jsem šel, protože jsem znal jejich hudbu a těšil jsem na živé předvedení. Co mě čeká jsem ani v nejmenším netušil. Hráli v nepříliš atraktivním čase od 15:45.  V pohodě jsme došel až dopředu, asi 2. řadě u bariér. Těch pár lidí, co tam bylo, nejspíš čekali na pozdější vystoupení a jen si drželi místo. Když jsem se ale ohlédl během koncertu, byla plocha solidně zaplněná. Evidentně jejich vystoupení strhlo řadu lidí.

Byl to zážitek. Prostě velká show, představení. Žádné velké pyroefekty apod. Šli na to jinak - na to, že všichni hrají a zpívají se dají ocenit (v rámci možností) skvělé herecké výkony, zvláště frontmana Davida Bowera, který pořád pobíhal, byl akční a prakticky nevypadával z role a naopak naléhavost jeho zpěvu do role krásně zapadala. Klobouk dolů. Celá scéna je udělaná v podobě "pekelného" kostela, kromě válečného (no, spíše umrlčího) malování mají všichni i démonické kontaktní čočky. Prostě dojem na všech úrovních.

13-Hell-7499.jpg

Je libo prohlédnou vitráže pekelného chrámu?

13-Hell-7498.jpg

13-Hell-7541.jpg

13-Hell-7530.jpg

Konec, zazvonil zvonec... Ale kdeže. To jen přišel zvěstovatel morové rány.

13-Hell-7482.jpg

13-Hell-7480.jpg

13-Hell-7485.jpg

A pekelný orchestr hraje, jako by se nechumelilo (taky se nechumelí - to nemůže být náhoda :-) ).

13-Hell-7539.jpg

13-Hell-7532.jpg

Trocha flagelantsví v brzkém odpoledni taky nezaškodí :-)

13-Hell-7508.jpg

13-Hell-7515.jpg

13-Hell-7517.jpg

13-Hell-7520.jpg

Když už se stylizovali do pekelného náboženství, chtělo to i náležitý oděv.

13-Hell-7537.jpg

13-Hell-7543.jpg

Docela vtipná byla situace, že v publiku byla slečna v kostýmu jeptišky. Původně jsem myslel, že tak přišla speciálně na Hell, ale prý tak chodila celé Masters. Na toto vystoupení přišla dopředu jen náhodou. To nemůže být náhoda :-).

13-Hell-7505.jpg

Už jsem zmiňoval zpěvákův herecký výkon. I jeho kontakt s publikem a lidmi byl taky naprosto příkladný. Gestikuloval, navazoval oční kontakt, několikrát sešel dolů a podal si s fanoušky ruku, případně udělil nějaké pekelné požehnání.

13-Hell-7535.jpg

13-Hell-7495.jpg

13-Hell-7477.jpg

Tak a teď už je opravdu konec, i bez zvonce. Zamávat, rozlučit se a spát... počkat na zbytek posledního dne Masters of Rock.

13-Hell-7544.jpg

13-Hell-7546.jpg

Petr Zip Hájek

Související články