Akce Megaupload - precedens pro budoucnost?

úterý 31. leden 2012 14:07

megaupload.com

Minulé týdny byly z pohledu dění kolem "autorských práv" velmi akční. Kromě schvalování dohod a zákonů došlo i k poměrně bezprecedentní akci - zavření serveru Megaupload.

V minulých článcích jsem se zmiňoval o schvalování amerických zákonů SOPA a PIPA i podepsání "obchodní dohody" ACTA a poukazoval jsem na důsledky, které to může mít pro běžného uživatele i sám internet. A v období mezi výstražným uzavřením Wikipedie a podepsáním ACTA došlo k akci, která je taková praktická ukázka ideálního stavu z pohledu držitelů kopírovacích práv - zavření Megauploadu. Akce měla 2 roviny - uzavření serveru a zatčení majitelů.

První tedy zatčení majitelů. Když se na to podíváme blíže, jen zapete po dechu: američané nechali zatknout občana Německa a Finska žijícího na Novém Zélandu. Zatčení bylo provedeno v jeho bydlišti. Nepřijde vám na tom něco divného? To opravdu už celý svět patří USA, že můžou cizí státní příslušníky zatýkat mimo své území? Představte si, že vás přijde zatknout FBI ve vašem domě v Horních Kotěhůlkách za to, že se na taiwanském serveru nelichotivě vyjádříte o americkém presidentovi. Nebo třeba vás zatknou za to, že máte softwareovou firmu na Slovensku, která vytváří šifrovací program s délkou klíče, která přesahuje délku klíče, povolenou v USA k prodeji do zahraničí a prodáte tento program třeba do Pakistánu. Z mého pohledu je to naprosto bezprecedentní vměšování do občanů cizího státu a jejich souzení dle USA zákonů i když žijí jinde. Nejsem právník, takže nevím, jak to je podložené, počkám, jak se situace vyvine.

Bod druhý - vypnutí serverů Megauploadu. Technicky vzato ve skutečnosti nešlo o jejich vypnutí, ale o smazání DNS záznamů serveru.
(Pozn:  DNS je systém, který řekládá jména počítačů na IP adresy, se kterými pak síťové prvky pracují. Takže vy zadáte do prohlížeče třeba adresu bigbloger.lidovky.cz , prohlížeč se zeptá DNS serveru, copak, že je to za adresu. Ten mu řekne, že je to IP 85.248.70.104. Pak už se počítač pídí rovnou po této adrese. DNS tedy slouží k tomu, abysme si u serverů nemuseli pamatovat IP adresy, ale vystačili si s "lidským" názvem. Pokud si s tímto chcete pohrát, otevřete si příkazový řádek - ve Windows dáte ve Start menu "Spustit" a napíšete do okýnka cmd. Otevře se terminál a tam napíšete příkaz nslookup a jméno serveru. Tedy např. "nslookup bigbloger.lidovky.cz" a vrátí se vám IP adresa serveru.)
Server tedy běžel, ale bez znalosti IP adresy se k němu nikdo nedostal. Praktický dopad je samozřejmě roven vypnutí. Co tedy ona akce znamená?

  • Ačkoliv ještě neplatí zákony SOPA či ACTA, už teď se chovají, jako by platily. Jakoby už teď byl provozovatel služby zodpovědný za obsah, který nahráli uživatelé. Jako kdyby fabrika na nože byla zodpovědná za každého mrtvého, který bude zabit noži, které vyrábí. Nebo jako kdyby nádraží bylo zodpovědné za to, co si kdo odloží do nádražních schránek.
  • Ačkoliv soud ještě ani nezačal, už jsou snahy co nejdříve servery zastavit a komplet smazat. Včetně zcela legálního obsahu, majetku uživatelů. Jako kdyby za něco zavřeli banku a vám sebrali váš majetek, co máte uložen v bankovním depozitním sejfu.
  • Ačkoliv 180 miliónů uživatelů zaplatilo služby, americké úřady jim znemožnily je využívat, tedy v podstatě sebrali bez náhrady jejich platby.
  • Ačkoliv mezi obsahem bylo i spousta legálních dat (netroufám si posoudit, jaké bylo procentní zastoupení legálního a nelegálního), uživatelé přišli o vše bez rozdílu. Jako kdybyste si odložili do nádražní skříňky kufr, ale protože v nějaké jiné skříňce by byly drogy, policie by zničila obsah úplně všech skříněk.
  • Ačkoliv byl Kim Schmitz aka Kim Dotcom sotva zatčen, okamžitě začala mediální diskreditační kampaň. Jistě, není žádný andílek, ale ani zločinec jakého se z měj snaží média udělat. Jen to ukazuje, že akce byla předem připravená a diskreditační kampaň má ovlivnit porotu v budoucím soudu - nakonec, bude to přece precedens pro další případy. Jako by vás obvinili z rychlé jízdy, ale ještě před projednáním přestupku by v okolí vašeho bydliště, práce, vaší hospody a všude, kde se vyskytují policisté, co s vámi budou přestupek řešit, vylepili cedule, že v dětství jste ukradl žvýkačky a hrál si s Mařenkou na doktora.
  • Ačkoliv jsou cloudová řešení v kursu, slibuje se jim velká budoucnost, do tohoto podnikání investuje velké množství investorů (i z USA), tak tímto tahem vrazili této oblasti kudlu do zad. Ukázali, že stačí podezření a vaše data můžu rázem nenávratně zmizet bez náhrady. Vážení investoři, kolik zákazníků vám to odradí, až jim dojdou důsledky?
  • Ačkoliv Megaupload běžel roky, další podobné servery stále běží, Megaupload byl takto radikálně zaříznut v době, kdy se chystal otevřít obchod s hudbou, kde by byly levné ceny a umělci by vydělali více, protože by se obcházela mezivrstva distributorů. Že by toto byla ta pravá příčina zásahu?

V této kauze je řada otázek. Jistě jsem nevymyslel a nenapsal všechny. Jak to bude dál? Kdo vyhraje? A jaké to bude mít dopady na celý internt a všechny jeho uživatele? Na toto nám odpoví budoucnost.
Teď je jasné pouze to, že korporátní svět držitelů kopírovacích práv se hodlá pro udržení svých zisků bez skrupulí útočit libovolnou metodou. A že politici jim jdou na ruku, což je dost smutná představa.

Petr Zip Hájek

Související články