O čem je "boj za Internet"?

čtvrtek 19. leden 2012 14:07

Wikipedia

Asi každý v posledních dnes slyšel o boji největších internetových firem proti chystanému zákonu SOPA a PIPA.

Včera byl den, kdy Wikipedia po letech "zhasnula". Co se stalo tak zásadního? Pro ty, co to náhodou neví neudu smolit vlastní vysvětlení, vezmu již zpracovanou zprávu ze stránek nejpovolanějších - české mutace Wikipedie:

Dnes, 18. ledna 2012, se poprvé po jedenácti letech své existence na 24 hodin zcela odmlčela anglická Wikipedie, největší celosvětová internetová encyklopedie. Všechny její stránky jsou pro celý svět nahrazeny černou obrazovkou s textem, který vysvětluje důvody tohoto bezprecedentního kroku. Anglická Wikipedie a její editoři tak vyslovují svůj protest proti návrhům amerických zákonů Stop Online Piracy Act (zkracovaného jako SOPA), projednávaného Sněmovnou reprezentantů Spojených států amerických, a PROTECT IP Act (zkracovaného jako PIPA), projednávaného na půdě Senátu Spojených států amerických. Podle těchto a dalších odpůrců může tato dvojice zákonů ve svém důsledku celosvětově výrazně omezit svobodu a otevřenost internetu, a tedy i všech jazykových mutací Wikipedie. V tento den se tak anglická Wikipedie připojila k dalším významným internetovým společnostem jako Google, Yahoo!, Facebook a jiné, které vystupují proti dosavadnímu znění těchto legislativních návrhů.

V rámci připravovaného zákona SOPA by odpovědnost za obsah internetových stránek přešla z uživatelů, tedy vkladatelů informací a dat, na poskytovatele internetového obsahu. Dle návrhu jeho znění by americké úřady mohly požadovat po poskytovatelích, tedy především po provozovatelích webů, aby zablokovali všechny stránky, na nichž se objeví nelegální obsah či i pouhé odkazy na něj. Tento zákon by Sněmovna reprezentantů měla projednávat 24. ledna 2012.

Nebudu zde líčit důsledky, to je asi zřejmé. Faktická likvidace stránek poskytujících možnost vytvoření / nahrání uživateského obsahu, protože náhle bude za vše zodpovědný provozovatel.

Obecně se bere za to, že za tím jsou skupiny žijící z práva kopírování, neboli copyrightu (což se kvůli manipulaci a matení veřejnosti vydává za autorské právo - viz. tento článek). Logicky, těmto firmám už nejde jen o peníze, v podstatě o přežití. Nebo alespoň riziko odkázání do rovin živoření v porovnání s "tlustými" 70. lety minulého století zhruba do jeho konce. Něco málo jsem laicky napsal o jejich praktikách jsem v sérii "Auto byste neukradli...".

Takže jejich lobbystický zájem je jasný, naplněná prasátka ještě stále mají, takže můžou svůj lobbying řádně podpořit. Proti nim stojí "jen" prakticky celá internetová komunita. Lobbují pouze svým hlasem. Je to hodně lidí, ale jdou roztřístění. Jsou opravdu senátoři a kongresmeni tak slepí a krátkozrací, že dají přednost pár firmám proti davu, čímž si můžou např. zabránit v znovuvolení na následující období? Je to možné, nebylo by to poprvé v historii.

Já sám kromě, svého naivně-optimistického já, obsahuji také rovinu pesimisticky-skeptickou s místy lehce "konspiračními" sklony. A tak mě napadlo, že je možné, že to politikům velmi vyhovuje. Že ony nebohé mediální společnosti, prozatím držící ve svých pařátech drahocený copyright, jsou jen záminka a zástěrka za prosazováním zájmů politiků. Tomu nasvědčuje například nedávné předběžné schválení dohody ACTA (mezinárodní obdoba výše zmíněných zákonů) Evropskou komisí pro zemědělství a rybolov.  Ale vůbec to nepůsobí jako zatírací manévr, že? Starší, ale zajímavé články o jednání o ACTA naleznete zde a zde. A jaké by měly být ty zájmy politiků?

Že současná krize je především krizí systému se šušká čím dál více. Reakcí na krizi může být i změna, což těm, co jsou momentálně na vrcholu, rozhodně nevoní. Sociální sítě (ač sám k nim nemám zrovna vřelý vztah) v poslední době už mnohokráte prokázaly svůj vliv na politiku, schopnost zorganizovat různé skupiny do poměrně citelné síly. No a pokud se odsouhlasí zákony, jako SOPA a PIPA, je to možnost k uvedení do praxe pro technologie, které umožní kontrolu nad informacemi a jejich tokem. Nejprve se začnou kontrolovat a sledovat  objektivně zločinné věci (dětské porno a terorismus - to začalo dávno), pak sepřidá copyrightový obsah. Tím se vytvoří a otestuje technologie ke kontrolám a restrikcím. Pak dojde třeba tak zlé a škodlivé věci jako názory opozice, nepříjemné otázky občanů a nebo dokonce šíření neschválených názorů.

Myslím, že lidé by se měli zamyslet - na internetu jde převážně o svobodu slova a názoru. Nejrůznější regulace a omezování ji pomalu, salámovou metodou, ukrajují. A tento kus salámu, to není kolečko, ale pěticentimetrový flák.


S tématem souvisí i tato petice.  Neříkám, že něco může změnit, ale co kdyby...

 

Petr Zip Hájek

Související články