Rukověť začínajícího pozorovatele UFO

čtvrtek 20. říjen 2011 15:37

flickr.com

Před nějakou dobou byly ve Velké Británii zveřejněny tajné záznamy o pozorování UFO. Reportér Rosum Fishtrawn vám nyní poradí jak nejlépe případné UFO pozorovat.

Na UFO můžete narazit kdekoliv. Třeba i u nás. Nevíte dne ani hodiny. Jenže - jak správně pozorovat UFO? Určitě si říkáte: "Se prostě podívám a uvidím." Chyba lávky - stačí malá nedbalost, záblesk mysli a pozorování UFO se rozplyne. Zeptám se vás - co je největší překážka pozorování UFO? Kdo odpoví, že vláda, armáda či tajní agenti M.I.B. bude zklamán. Odpověď je - vy sami. Proč? Vysvětlím...

Asi jediná a naprosto nejdůležitější zásada pro pozorování UFO je: zapomeňte na všechno, co znáte o fyzice, mechanice, astronomii, meteorogii,  technice a veškerých podobných oborech. Přijde vám ta rada divná? Jak jistě víte, UFO znamená Unidentified Flying Object, neboli neidentifikovaný létající předmět. Teď už myslím je snad vše jasné i průměrně inteligentnímu lachtanovi. Pokud letící předmět poznáte, okamžitě přestává jít o UFO, ale přesouvá se do široké a naprosto nezajímavé kategorie IFO (Identified Flying Object). Ta se pak dělí na ohromné množství taktéž nudných a nezajímavých kategorií jako letadla, mraky a jiné meteorologické jevy, ptáky a hejna ptáků, mimozemské kosmické lodě, létající prostředky tajných vládních a armádních programů, optické klamy, meteory a ostatní astronomické úkazy nebo řada dalších.

Zajisté, někdo může oponovat, že když uvidíte třeba mimozemskou kosmickou loď, jedná se o UFO, pokud přesně nepoznáte, jestli je to Romulanský křižník, Corellianská korveta nebo StarDestroyer třídy Victory. Prostě jste letící předmět přesně neidentifikovali. Stejně tak by se dalo považovat za UFO letadlo, pokud nerozeznáte, jestli se jedná o Boeing 747 nebo Airbus A320 , či pták, když neurčíte brhlíka stěhovavého. Bohužel, tyto nadšence musím zklamat. Obecně se uznává, že objekt se identifikuje už určením jeho základní kategorie. Pokud byste někde prohlásili: "Viděl jsem UFO, bylo to letadlo, ale nevím jaké", i pozorovatel - začátečník se vám vysměje.

Dokonce z téhož důvodu nedoporučuji dělat fotografické či videozáznamy, protože nic není horšího, než když se radostně pochlubíte úspěšným pozorovámím UFO kamarádovi a on vás utře: "To jsou přece mimozemšťani, to vidí každý". Uznejte - to sebere náladu každému. Je tu samozřejmě ještě metoda, která je na hranici korektnosti, hodí se tak pro nadšené amatéry, ale seriózní pozorovatel by se k ní neměl uchýlit - můžete si UFO vyfotit, ale tak, aby bylo špatně viditelné (úmyslně zvolit špatné parametry focení či snímek rozmáznout). Tuto metodu využívá mnoho lidí (stačí hledat na internetu fotky UFO), ale osobně považují za korektnější radši nefotit a pozorování si třeba jen zapsat do pozorovatelského deníčku. Je potřeba popsat co nejpodrobněji okolnosti pozorování, ale pro jistotu použít takové formulace, abyste čtenáře svých záznamů nesvedli k falešné a zbrklé identifikaci vašeho pozorování. Ideální je použít obecné formulace. Uvedu příklad: uvidíte UFO a zapíšete si: "Viděl jsem UFO. Byly na něm blikající světla, nahoře bílé, dole červené, ze strany pak na koncích UFO zelené a bílé." To vám pak někdo snadno identifikuje jako letadlo. Mnohem lepší je udělat záznam stylem: "Viděl jsem UFO. Byla na něm řada blikajících a svítících různobarevných světel." Takto je mnohem menší šance, že vám někdo bude kazit úspěšné pozorování.

A rád bych upozornil na jeden velmi sporný bod -  tím jsou ufoni. Každopádně nemůže býti nazýván ufonem pasažér UFOa, protože ten sám o sobě nelétá, ale toliko osoba létající. Technicky by se měli jmenovat jinak (nejspíš UFP - Unidentified Flying Person). Ale vzhledem k tomu, že je všeobecně známo, že lidé létat nemohou, dalo by se to s přimhouřenýma očima ještě přijmout. I zde pozor na zmiňovanou chybu - pokud vidíte neznámou letící postavičku, je to ufoun, ale jakmile poznáte, že je to třeba Clark Kent nebo Peter Parker v převleku, o status ufouna tím přichází. Proto doporučuji, pozorovat ufouny jen zdálky a moc po nich nepátrat.

Rozhodněje třeba zopakovat veledůležitou radu ze začátku - zapomeňte maximum, co znáte a vaše úspěšnost prudce vzroste. Nebudete muset škrtat pozorování, kdy detekujete divný mrak, letadlo, světla ze země nebo družici. Na závěr vybírám z několika nejlepších pozorování UFO:

Uršula J., SRN: "Byli jsme na  pikniku za městem a najednou jsem viděla něco divného, co letělo vzduchem. Nikdy jsem nic podobného neviděla."

Frank R.,  Minnesota, USA: "Jel jsem kolem Wolf Lake, když jsem viděl přeletět nad jezerem neznámý objekt. Jsem si naprosto jistý, že netuším, co to bylo."

Olivia Q., Arizona, USA: "Lezla jsem po skále poblíž Grand Canyonu, když kolem mě proletěl neznámý předmět. Mohlo to být cokoliv, ale určitě jsem to nepoznala."

Petr Zip Hájek