Slovensko, frkačky a evropská demokracie

středa 12. říjen 2011 14:07

Být europoslancem je zábava
flickr.com

Co mají tyto věci společného? Je to pěkná ukázka  přístupu EU k demokracii a rozhodování.

Začněme Slovenskem, to teď hýbe světem. Neprošel euroval. Nebudu a nechci hodnotit, jak je to dobře nebo špatně. Já sice názor mám, ale nejsem ekonom, takže třeba to odborníci vidí jinak. Zajímavá je spíše reakce Evropy. Od obcházení vlastních pravidel ("Nevadí, uvolníme peníze z jiných zdrojů"), přes opakování špatného rozhodnutí (zde sehraje svou populistickou a kariéristickou roli bývalý premiér Fico) až po přímé a jednoznačné vyhrožování ("Slovensko pocítí politické důsledky svého rozhodnutí"). Zde je jen třeba říct, že akce kolem tohoto nejsou přímo v režii EU, ale členských států. Fakticky se ale jedná o stejné politiky, co do chodu EU výrazně ovlivňují.
Update 14:20: Teď jsem zaregistroval, že pánové Barroso a van Rompuy vyzvali Slovensko, ať urychleně schválí změny v EFSF. Tedy beru zpět předchozí poznámku - je to v režii EU.

Nemohu nepřipomenou situaci s LS neboli Euroústavou. Nejprve se objevila úžasná Euroústava, která se měla přijmout referendem ve všech zemích EU. Poté byla potopena referendy ve Francii a Nizozemí. Jak na to zareagovali evropští politici? Přeházeli Euroústavě kapitoly, vytiskli ji menším fontem a přejmenovali na Lisabonskou smlouvu. A zásadní změna - k jejímu přijetí stačila ratifikace parlamenty zemí. Na země, které s ratifikací otálely byl vyvíjen ohromný tlak. V zemi, kde díky ústavě přesto muselo být referendum však nebyl jeho výsledek (NE) brán vážně. Byl to prostě špatný výsledek, tudíž se referendum muselo opakovat tak dlouho, dokud nepadne správný výsledek - ANO.

To celé pak ukazuje pojetí demokracie v EU - můžete hlasovat, můžete rozhodovat, můžete se na všem podílet. Ovšem pouze tehdy, pokud jsou vaše rozhodnutí v souladu s vůlí EU. V opačném případě je to špatné rozhodnutí a tedy logicky musí být revidováno, aby bylo umožněno získat ten správný výsledek. A ten se pak vere v potaz a vážně, správné výsledky nikdo nepřezkoumává a nepřehodnocuje. Pokud někdo vnímá toto, jako správnou demokracii, musí být nadšen. Jako v době nedávné, kdy kandidáti Národní Fronty dostávali ve volbých kolem 99,6% hlasů.

A jak s tím souvisí frkačky? Nové nařízení EU se svou kvalitou, potřebností a genialitou zařadilo po bok zákazu žárovek, balení koblih, ohnutosti banánů a okurek, zákazu pomazánkového másla (kolikpak živočišného tuku obsahuje kakaové nebo arašídové máslo?) a řady dalších více či méně škodlivých věcí. Jen netuším, jestli se podobná nařízení dělají jako recese, z blbosti, z pocitu moci, z potřeby vykázat nějakou činnost a nebo z hlubokého přesvědčení, že toto je ta správná cesta, jak všem lidem maximálně vylepšit životy.

Nemám nic proti spojené Evropě. Naopak - myslám si, že je to velmi dobrá myšlenka. Uvolnění trhu, pohybu zboží, pohybu osob, odstranení byrokratických problému je zcela jistě užitečné a dobrá cesta. Co mi ale přijde problematické je současná implementace. Která naopak přináší omezování a křivení trhů, regulace, dotace, zákazy, nařízení, příkazy a to vše  v míře výrazně větší, než malé.
Těm absurditám se člověk může alespoň hořce zasmát, ale spousta ostatních nařízení je jen tragédie.

Petr Zip Hájek