Proč (ne)přejít na linux

úterý 30. srpen 2011 14:07

flickr.com

Téma "Co je lepší - Windows nebo Linux?" rozpoutá válku všude, kde se jen mihne. Nebudu to určovat, jen zkusím ten nejobjektivnější pohled, co dokážu a posoudím různé přístupy a vhodnost pro různé lidi.

Windows nebo Linux?* Hned na začátku musím zklamat všechny očekávající jasnou, srozumitelnou a univerzální odpověď, co je lepší. Taková totiž neexistuje. Záleží především na určení počítače, kam operační systém (OS) nasazujete, na zkušenosti uživatele (a nebo správce, uživatel může být normální BFU**) a rozhodně v neposlední řadě na ochotě uživatele se vzdělávat či si něco najít a přečíst. V důsledku se pokusím podat nějaký souhrn podkladů pro rozhodnutí na jednoduché, uživatelské úrovni. Ale netěšte se - jsou to jen podklady a povinnost rozhodnout se sami z vás snímat nehodlám.

Proč vůbec uvažovat o jiném OS, než používám?

To je silně individuální a motivů může být celá řada. Od toho, že nějaký OS je vyžadován programem, co potřebujete, přes cenu či kvalitu podpory (včetně, nebo spíš hlavně, ochotných kamarádů) až po chuť vyzkoušet něco nového. Může nás také donutit formát sdílených dat s kamarády či obchodními partnery, nemožnost něco udělat ve stávajícím systému, snaha ušetřit, momentální naštvání, koupení nového hardware a nebo cokoliv jiného.

Co mají oba systémy společného

Dá se říct, že oba tyto systémy jsou pokročilé, spolehlivé a vcelku stabilní (stabilitu samozřejmě ovlivňují i nainstalované programy). Na oba existuje celá řada programů (pro Windows je mnoho placených, ale i řada freewaru, na Linuxu drtivě převažují programy zadarmo, ale jsou i placené). A oba se hodí na běžné používán i nejrůznější speciální úkoly. Pokud chcete oba systémy využívat hlouběji, musíte o nich něco vědět, jinak jste odkázáni na umělou inteligenci a neodborný zásah může systém "rozbít".

Čím se oba systémy liší

Především svou filozofií. Věci, které se třeba zvenčí funkčně jeví stejně, ve skutečnosti můžou pracovat na naprosto odlišných základech. To se pak samozřejmě může ústit v různé problémy či "divné" chování ve specifických případech. Také se liší samy administrační zásahy (byť i na linuxu je dnes uživatel veskrze odfiltrován grafickými nástroji, pokud sám chce). Na běžnou práci to asi nevadí, ale při konfiguraci a úpravách systému to je klíčové.

Největší mýty

Windows
- jsou nestabilní. Dříve to zajisté byla pravda, ale v tomto ohledu Microsoft opravdu hodně zapracoval a  už se dají nazvat stabilním systémem.
- jsou nebezpečné. I zde byl učiněn velký pokrok. Je třeba si ale uvědomit, že bezpečnost závisí především na konfiguraci systému a chování uživatele.
- vše se dá naklikat bez znalostí. Samozřejmě, že dá. Ovšem do jisté míry to připomíná opravu budíku náhodným šťouráním v jeho útrobách šroubovákem. Někdy to pomůže a někdy to budík nenávratně rozbije.
- je to produkt velké firmy, je zaručena podpora. Ve skutečnosti je naprostá většina (legálních) Windows OEM verze, takže při zavolání na help-line vás Microsoft vyhodí za prodejcem. A "kamarádi, co tomu rozumí" můžou být z kategorie náhodných klikačů (aneb často sebevědomí neodpovídá reálným znalostem a schopnostem. Ale to neplatí jen v IT) .

Linux
- pořád se kompiluje kernel (česky se říká "překládá jádro", ale kdo chce ostatní strašit nebo je nerd, použije tuto hantýrku. Vypadá to drsněji). Zajímalo by mě, kdo tuhle blbost vymyslel, ale slyším to velmi pravidelně, je to taková klišovitá představa - linuxák po nocích kompilující kernel. I když ti, co o tom mluví, zpravidla ani netuší, o co se jedná. Ve skutečnosti se to dělat veskrze nemusí, záleží na vás (pokud chcete mít up-to-date systém). Pouze vyjímečně to požaduje nějaký program. Sám překlad je otázka (na gentoo) 5 jednoduchých příkazů a rebootu, celkový čas na 6 let starém PC asi půl hodiny. U většiny distribucí bude jádro součástí balíčku a stačí update a reboot.
- je pouze pro superspecialisty a pořád se tam něco píše v příkazové řádce, je třeba znát tisíce příkazů. Je to jedna z možností práce a správy systému (ja třeba dělám radši řadu věcí takto, než přes nějaký klikátor. A i takl stačí znát příkazů max. pár desítek). Samozřejmě disponuje moderním komfortním grafickým rozhraním a plně grafickými aplikacemi včetně těch na správu systému (obdoba Windowsích Ovládacích panelů a Nástrojů pro správu...a řada věcí navíc). Kdo nechce, nemusí o příkazový řádek ani zavadit.
- nejsou tam ovladače na hardware. To je pravda jen ve velmi malém množství a specifickém hw. Každý běžně používaný a spousta neobvyklejšího hw je podporována. Ve skutečnosti jsou naopak často ovladače součástí jádra, takže nemusíte instalovat hromady extra ovladačů jako ve Windows.
- programy s otevřeným kódem*** jsou nebezpečné, protože každý může najít chybu a zneužít ji. Opak je pravdou. Tím, že se do kódu může podívat kdokoliv, je velká šance, že případnou chybu najde někdo dřív, než útočník a provede se oprava. Naopak bezpečnost založená na tom, že program je sice děravý, ale není to hned vidět, znamená, že opravu může udělat jen autor a chybu nejspíš objeví jako první útočník.
- je bezpečný. Je pravda, že na linux prakticky nejsou viry, spyware a podobná havěť. Jak už jsem se zmiňoval, tak bezpečnt především záleží na tom, jak je systém nastavený a jak se chová uživatel. Navíc je třeba si uvědomit, že na linuxu je málo havěti prostě proto, že se hůř píše (systém práv a rozdíly mezi distribucemi) a zatím to nikomu nestojí za to. Pokud by taková motivace byla...
Řekl bych, že dobře nakonfigurované Windows jsou bezpečnější, než špatně nakonfigurovaný Linux.
- má výrazně nižší hardwarové nároky, běží i na 486. To je sice pravda, ale záleží na použití, instalovaných a spuštěných programech. Pokud chcete linux jako mailserver, router, firewall na malé síti nebo nějaké obdobné jednoúčelové využití, ta 486 může stačit. Pokud chcete ale desktop s komfortním rozhraním (KDE, Gnome) a řadu programů, má to jen o málo menší nebo obdobné nároky, než Windows.

Výhody a nevýhody (a pro jakou skupinu uživatelů)

Windows
+ určitou dávku programů (prohlížeč, kalkulačka, malování, přehrávač hudby a filmů...) má v základu a uživatel nemusí rozmýšlet a vybírat (BFU)
+ instalace je pořád ještě o kousek jednodušší, než linux a nevyžaduje prakticky žádné znalosti (BFU)
+ programy se zpravidla instaluji spuštěním exe souboru a klikáním next-next-next (BFU)
+ pokud koupíte počítač (sestavu, notebook), máte už zpravidla Windows předinstalované (BFU; každý, kdo se  s tím nechce párat)
+ hry. Tady je pozice Windows proti Linuxu naprosto neotřesitelná. Sice je možno některé hry pustit v linuxu přes různé emulace a nebo dokonce existují verze spustitelných souborů přímo pro linux, ale nejméně problémů a nativní instalace jedině na Windows (hráči)
- jsou dražší, musí se kupovat, linux může být zadara (každý, kdo chce ušetřit cca 2000Kč)
- potřebují extra instalovat antivirus, antispyware a ideálně i firewall (BFU; každý kdo se s tím nechce párat)
- pro Windows je sice řada programů, ale mnoho je placených (a drahých) a freeware se musí hledat a zkoušet, který je ten správný (kdo chce ušetřit za programy; ten, co nechce hledat kde co je)
- programy pro Window se instalují jednotlivě, nezávisle na sobě. Tvůrce může používat množství různých instalačních metod a postupů. Je mnohem větší šance kolizí a problémů (kdokoliv)
- nápověda není zrovna dobrá a funkční. Alespon mě nikdy nepomohla, když jsem ji potřeboval :-) (ten kdo potřebuje nápovědu)
- spousta programů vyžaduje práci po účtem administrátor, windows často dělají uživatele defaultně s administrátorskými právy (každý, komu vadí bezpečnostní rizika)

Linux
+ umožňuje větší kontrolu nad systémem (od středně pokročilých, ti, co jsou ochotni se něco naučit)
+ nainstaluje se jen to, co skutečně chcete a ne to, co někdo rozhodl, že je pro vás děsně užitečné (ten, kdo se naučí používat balíčkovací systém)
+ ohromné množství programů je součástí balíčkovacího systému distribuce (který automaticky řeší i závislosti). A tím myslím i prohlížeče, kancelářské programy, přehrávače a programy pro manipulaci s hudbou a videem, grafické nebo 3D programy, vypalovací software a mnoho dalšího (ten, kdo se naučí používat balíčkovací systém)
+ není potřeba antivirus a antispyware, kvalitní firewall je součástí jádra (všichni; ten, kdo se naučí nakonfigurovat firewall)
+
je reálně a funkčně multiuživatelský - můžete mít řadu účtů a přihlašovat se i vzdáleně, najednou, můžou i vzdáleně pouštět grafické programy (kdo chce z různých důvodů více oddělených uživatelů na jednom stroji či vzdálený přístup)
+ vydrží běžet i řadu měsíců v kuse, ani po většině updatů není třeba restartovat, stačí "otočit" danou komponentu (ten, kdo potřebuje, aby počítač běžel trvale)
+ nápověda a manuálové stránky k programům jsou velice dobře a zpravidla podrobně zpracovány (ten, do se nebojí číst návod)
+ scriptování+. Kdo potřebuje dělat opakovaně nejaké činnosti (ať už jako správu sytému nebo cokoliv jiného), může si napsat script, kde to "naprogramuje" a pak scriptu nastaví četnost spouštění - a naprogramovat lze skutečně skoro cokoliv (ten, kdo se naučí psát shell scripty)
+ systém práv umožňuje striktně oddělit uživatele, takže když si někdo něco "rozbije", uškodí jen sobě, ale ne systému nebo ostatním (pokud jsou dobře nastavena práva a uživatel nepracuje jako root) (každý)
+ velká svoboda ve výběru aplikací a jejich nastavení, možnost volby (ten, kdo ji chce)
- chce se to něco naučit (není to úplně nezbytné, ale dost to pomůže), odlišností od Windows je dost (ten, kdo se nechce učit)
- nejede na něm spousta novějších her (hráči)
- nejede na něm MS Office (OpenOffice sice je dobrý, umí doc apod... ale neni 100% kompatibilní a neumí makra ve VizualBasicu) (ten, kdo opravdu potřebuje MS Office)
- občas tutéž věc mohou zajišťovat různé programy s odlišným ovládáním a vlastnostmi (ten, kdo si nechce zkoušet a poronávat varianty)

Výběr z pohledu uživatele

BFU
Ač to může znít k nevíře, ten může používat Windows i Linux. Beru, že tento uživatel si není schopen (ochoten) udělat nic sám. Takže kolem stejně musí být někdo, kdo počítač naistaluje a bude se o něj starat. A když mu pak na plochu udělá ikonky s nápisem "Internet", "Přehrávač filmů / hudby", "Word" a podobné, tak pak funguje vše, co BFU potřebuje a nezajímá ho, co je "vespod".

Experimentátor bez znalostí
Člověk, který má potřebu se neustále v počítači šťourat a něco tam měnit, nemá to však podloženo znalostmi. Ten může používat také obojí. Velmi pravděpodobně si to brzo rozbije (a pak bude nadávat, jak je ten který OS na houby :-) ). Možná ale přeci jen Windows jsou více blbovzdorná, takže v tomto případě vhodnější.

Experimentátor ochotný se učit
Člověk, který má potřebu se neustále v počítači šťourat, ale snaží se dělat věci s rozmyslem a učit se nové a neznámé. Pro toho jsou také možné obě varianty. Ale Linux mu asi poskytne víc výzev a následně možností.

Člověk, co potřebuje konkrétní software nebo hardware
Tady je to jasné. Naprosto prvořadé jsou požadavky sw / hw. Pokud toto splňuje více OS, záleží na něm, na dalších preferencích.

Pokročilý uživatel, profesionál, guru
Zde je myslím zcela zbytečné dávat nějaké rady. Tito lidé už přesně ví, co od počítače potřebují a jaký OS jim nejlépe splní jejich požadavky.

Závěr

Kdo vydržel až sem si může oddychnout - blíží se konec. Jak tedy vybrat? Snažil jsem se tímto článkem pomoci, snad jsem vám v hlavě nezasel ještě větší zmatek.

Nedá se říct, že jeden OS je nejlepší a další stojí za nic. Jde o to, uvědomit si plusy a mínusy a rozmyslet si, co pro mě konkrétně je lepší. Kromě objektivních požadavků (hw / sw i sám uživatel) je to hodně o přístupu "být schopen se učit" versus "jen počítač používat a nestarat se". Každý musí posoudit své schopnosti, možnosti, preference a priority.

Myslím, že všechny moderní systémy splňují roviny spolehlivosti, bezpečnosti, uživatelské přítulnosti.  Hlavní výhoda, co vidím v existenci různých OS, je svoboda rozhodnutí, možnost volby vybrat si to nejlepší právě pro sebe.

 

* U hodnocení Windows budu vycházet z verze XP, se kterou mám nejvíc aktuální zkušenosti a asi ji má nejvíc lidí. O Vistách jsem slyšel jen to nejhorší, přímou zkušenost nemám. Windows 7 jsou ve spoustě věcí mnohem vychytanější, ovšem z pohledu správy ještě více zamlžené.
Pod pojmem Linux nemyslím konkrétní distribuci, ale veskrze to platí obecněji pro UNIX-like systémy (tj. např. i různé verze BSD, něco i pro MacOSX, i když ten je specifický).
"Ta moje" distribuce je Gentoo.

** BFU označuje "obyčejného uživatele" (podobnost s "obyčejným člověkem" J. Paroubka není náhodná). V angličtině je název ošklivý až urážlivý, ale já beru českou variantu, která reprezentuje hezčí a roztomilejší formu - Běžný Franta Uživatel.

*** Velká část software na linuxu je distribuovaná jako Open Source Software. To znamená, že kdokoliv si může kód stáhnout, podívat se na něj a případně si ho upravit k obrazu svému (nebo ostatních).

+ Scriptování umožňují i Windows a dokonce je možný od dob DOSu. Ale troufám si říct, že na linuxu je to příjemnější a jednodušší, lze tam dosáhnout více věcí. (I když Windowsí scripty do hloubky neznám, je možné, že se to změnilo. Jednou nám odborník na Win představoval úžasnou novinku na Win server 2003 - příkazovou řádku :-) )

První verze tohoto článku byla psána pro můj (již neexistující) blog na iDnes před cca 2 lety. Proto se omlouvám za drobné neaktuálnosti, např ve verzích OS. Ale předpokládám, že článek je alespoň trochu nadčasový.

Petr Zip Hájek