Co nám říká očitý svědek?

pátek 9. březen 2012 14:07

flickr.com

S příchodem komerčních televizí se rozjel fenomén, který byl za socialistické televize spíše v pozadí - očitý svědek.

Přiznám se, že mě to už celkem štve. Hlavně nějak neumím pochopit, k čemu je to vlastně dobré.

Natahuje se tím čas. Jistě, v okurkových sezónách to jistě bude vítaná funkce. Ale myslím, že normálně se děje ve světě věcí až až, jistě by zaplnily mnohem více času. Proč ve 30minutových zprávách se zabere 5-10 min. nicneříkající prázdné plácání?

Vypadá to blbě. Ne, nejsem namyšlený, uznávám, že blbě bych vypadal i já. Ti lidé nejsou zmalovaní vizážistou, oblečeni garderóbiérkou, nemají kurz rétoriky, často si ani neměli čas si promyslet co a jak říct. Takže to prostě vypadat blbě musí. Nevěřím, že by to mediální profesionálové ze zpráv nevěděli.

Informační hodnota je veskrze naprosto nulová. Navíc takový očitý svědek popisuje věci, které jsou naprosto zjevné už z popisu události. Představte si situace:

Kamión narazil do rodinného domku a prorazil zeď. Očitý svědek: "To vám byla taková rána, vůbec jsem ji nečekala, úplně jsem se lekla..." Jasně. Všichni očekávali, že náraz se udál zcela potichu a všechny varovali dostatečně předem, aby se nelekli.
Převrátil se náklaďák vezoucí slepice, vysypaly a otevřely se klece.
Očitý svědek: "A to vám tady všude najednou pobíhaly a lítaly slepice, i přes silnici, jedna nám vletěla na zahrádku..." Pochopitelně. Přece všichni ví, že normálně v takové situaci slepice sedí v kleci anebo její nejbližší blízkosti a tiše čekají, až někdo napraví situaci. V životě by mě nenapadlo, že některá bude tak drzá, že vletí na cizí pozemek.
Hořel stoh poblíž vesnice. Očitý svědek: "Za vesnicí jsem viděl světlo a kouř. Když jsem tam přišel, bylo vše v jednom plameni, kouřilo to, až slzely oči, nedalo se pořádně dýchat a byl hrozný žár, nedalo se ke stohu přiblížit." No prosím, ponaučení: oheň vydává světlo, vytváří plameny, dusivý kouř a dokonce hřeje až pálí.
Při autonehodě zemřelo mnoho lidí. Soused mrtvých: "Taková škoda. Jejich rodiny a známé to musí bolet. Takových zbytečných smrtí." Taky člověka zaskočí, že někoho snad bolí smrt příbuzného nebo kamaráda.

Další příklady si asi umíte vymyslet sami. Nakonec - stačí si pustit večerní zprávy. V podstatě žádný příklad není čistě vymyšlený, vše má obraz v realitě.

Snad jediný smysl, který mě napadá, je pozdvišení sebevědomí národa. Protože spousta lidí, když vidí nepřipravebé, neupravené blekotající občany se pak cítí chytřejší, moudřejší a celkově tak nějak lepší. Poněkud laciné, ne?

Řešení u komerčních TV je jasné - tam lze volit ovladačem, prostě se na podobné zprávy nedívat. Co mě ale štve, že podobné nešvary čím dál víc přebírá i veřejnoprávní TV, kterou platí každý vlastně hned 2x - v koncesionářských poplatcích a co nestačí se přihodí z daní. Asi mám příliš velké nároky, ale myslím, že pokud se někdo chce dívat na bulvár, může se podívat na zprávy komerčních stanic a nebo specializované bulvární pořady.

U veřejnoprávní televize bych očekával vyvážené, objektivní a nestranné zpravodajství (ha... ha ..cheche... muhahahaha.... promiňte, nevěděl jsem, jak až to vyzní). A pokud jim zbude čas (osobně nevěřím, že se byl problém vyplnit zprávami ze světa 1/2 hod), může se udělat zajímavý rozhovor nebo kvalitní publicistika.
Opravdu je to taková fantasie a naivita?

Petr Zip Hájek